Notowania

nieruchomości
11.12.2018 14:42

W Polsce mamy dramatyczny niedostatek mieszkań. A będzie jeszcze gorzej

W Polsce brakuje 2,1 mln mieszkań, a do 2030 r. liczba wzrośnie do 2,7 mln - ocenia HRE Think Tank.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EAST NEWS)
Już dziś w Polsce brakuje 2,1 mln mieszkań

Jak czytamy w raporcie "Ile mieszkań brakuje w Polsce?", w Polsce oddaje się do użytku 120-180 tys. mieszkań rocznie. Są one jednak generalnie zlokalizowane w zaledwie 4 czy 5 województwach, w których są największe polskie aglomeracje.

Autorzy zwracają też uwagę na rosnące dochody gospodarstw domowych, które wpływają na aspiracje i preferencje mieszkaniowe Polaków, ich zdolność kredytową i dostępność cenową zarówno kupna, jak i wynajmu mieszkań. Sprzyjać temu będzie dalszy rozwoju rynku kredytów hipotecznych.

- Biorąc pod uwagę te przesłanki, a głównie zwiększającą się liczbę gospodarstw domowych, szacujemy, że do roku 2030 będzie brakowało dodatkowo ok. 600 tys. mieszkań - powiedział Michał Sapota z HRE Think Tank.

Zobacz też: Mieszkanie zamiast lokaty. Polacy inwestują w nieruchomości

Jak czytamy, dużym problemem pozostaje w dalszym ciągu zapewnienie mieszkań gospodarstwom domowym o średnich i niskich dochodach, których zarobki uniemożliwiają osiągnięcie zdolności kredytowej i zakup mieszkania.

- Pomoc publiczna w tym zakresie jest niewystarczająca. Zbyt mało buduje się w systemie społecznego budownictwa czynszowego oraz spółdzielczego lokatorskiego przeznaczonego dla takich gospodarstw. Brakuje również mieszkań socjalnych. Deficyt mieszkań w tym segmencie wynosił na koniec ubiegłego roku, co najmniej 150-200 tys. mieszkań - komentuje Michał Cebula z HRE.

HRE Think Tank powstał z myślą o tworzeniu innowacyjnych rozwiązań dla rynku nieruchomości oraz rozwoju potencjału inwestycyjnego w Polsce. Jego misją jest rzetelna ocena zachowań rynkowych, które mają wpływ na kształtowanie m.in. polityki legislacyjnej i gospodarki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: nieruchomości, deficyt mieszkaniowy, własne mieszkanie, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-12-2018

sheW Polsce mamy dramatyczne zarobki i większość może pomarzyć o własnym M

11-12-2018

NijaDo roboty nieroby sami zarobcie na mieszkanie a nie liczyć na socjalne

11-12-2018

WolnyRedaktor ty bredzisz w Gdańsku tyle się buduje tylko że ludzi nie stać dam ci przykład o 6 lat stój rezydencja marina całe osiedle czarny dwór a … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (16)