Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W 2001 roku było aktywnych 1,7-1,8 mln drobnych firm

0
Podziel się:

Liczba aktywnych małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) przestała rosnąć w 2000 roku i w 2001 roku wynosiła 1,7-1,8 mln

- poinformował w poniedziałek Mirosław Marek, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

'Nastąpiło zatrzymanie przyrostu liczby aktywnych małych i średnich przedsiębiorstw. Ta liczba, która już w 2000 roku wahała się w granicach 1,7-1,8 mln, praktycznie nie uległa zwiększeniu w ubiegłym roku' - powiedział Marek podczas konferencji.

Prezes nie podał więcej szczegółów, wyjaśniając, że dokładne dane znajdą się w 'Raporcie o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw', który zostanie ogłoszony przez PARP podczas II krajowego forum edukacyjnego dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw w dniach 4-6 czerwca.

'Pogorszenie ogólnej sytuacji ekonomicznej jest tym silniej odczuwalne, im mniejsze jest przedsiębiorstwo. Małe firmy są najbardziej wrażliwe na wahanie popytu' - powiedział Marek.

'Często tego nie widać w statystykach, gdyż te firmy najczęściej zawieszają tylko działalność' - dodał.

Jego zdaniem głównym problemem, na jaki wskazują przedsiębiorcy z tego sektora, jest mały popyt konsumpcyjny, co jest związane z ogólną sytuacją gospodarczą. Poza tym przedsiębiorcy wskazują na bardzo wysokie koszty pracy.

'Jest to szczególnie odczuwalne w firmach najmniejszych, gdzie nie ma takich możliwości manipulowania kosztami jak w dużych firmach' - powiedział prezes PARP.

Ponadto mali i średni przedsiębiorcy wśród utrudnień, na jakie napotykają, wskazują na system podatkowy i związaną z nim biurokrację.

Jak powiedział Marek, PARP stara się wspomóc małych i średnich przedsiębiorców przez m.in. dotacje na uzyskanie certyfikatu ISO, usługi doradcze, refundacje dla małych przedsiębiorców za szkolenia dla kadry zarządzającej.

'Około połowy firm w Polsce mających certyfikat ISO otrzymała je dzięki wsparciu PARP' - powiedział Marek.

Jak powiedział, wkrótce będzie uruchomiony program umożliwiający uzyskanie dotacji inwestycyjnych.

'Te dotacje początkowo będą dostępne na obszarze pięciu województw (tzw. ściany wschodniej oraz w województwie śląskim) objętych programem PHARE 2000. Po kilku miesiącach program będzie rozszerzony na cały kraj' - powiedział Marek.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości powstała w 2001 roku w wyniku przekształcenia Polskiej Fundacji Promocji i Rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw. W marcu przejęła też zadania i majątek Agencji Techniki i Rozwoju. Od 1 czerwca PARP przejmie też obowiązki Polskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, w tym m.in. wdrażanie programów PHARE 2000 i 2001. Celem działania agencji jest udział w realizacji programów rozwoju gospodarki, w szczególności w zakresie wspierania rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw, a także przeciwdziałania bezrobociu.

przedsiębiorcy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)