Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W Grecji rozpoczął się strajk generalny przeciwko polityce cięć budżetowych

0
Podziel się

Trojka zakończyła negocjacje z władzami w Atenach osiągając porozumienie co do większości projektów dotyczących oszczędności i reform.

W Grecji rozpoczął się strajk generalny przeciwko polityce cięć budżetowych
(AP/Fotolink/East News)
bDzOsBQR

W Grecji rozpoczął się strajk generalny przeciwko rządowej polityce zaciskania pasa. Akcję zorganizowały związki zawodowe sektora publicznego i prywatnego, by zaprotestować przeciwko planowanym cięciom budżetowym w wysokości ponad 11 mld euro.

Ministerstwa, szkoły i inne państwowe instytucje przerwały pracę - podała agencja dpa. Strajk sparaliżował komunikację promową z wyspami na Morzu Egejskim - informuje grecka telewizja.

Do protestu przyłączyli się także pracownicy kolei, taksówkarze oraz kontrolerzy lotów. Liczne loty krajowe zostały odwołane, inne odbywają się ze sporymi opóźnieniami. Zamknięte są także muzea oraz antyczne zabytki.

bDzOsBQT

Jak pisze dpa, greckie partie tworzące koalicję rządową porozumiały się co do pakietu ustaw oszczędnościowych. Związkowcy obawiają się w związku z tym istotnej obniżki płac i emerytur.

Ograniczenie deficytu budżetowego jest warunkiem wypłacenia Grecji kolejnej raty z międzynarodowego programu ratunkowego w wysokości 31,5 mld euro. Bez tego finansowego zastrzyku Grecji grozi niewypłacalność.

Podstawą decyzji o przyznaniu pomocy będzie raport przedstawicieli Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego - tzw. trojki, oceniający reformy wdrażane przez greckie władze.

Trojka zakończyła negocjacje z władzami w Atenach osiągając porozumienie co do większości projektów dotyczących oszczędności i reform. Przed ostateczną decyzją o przyznaniu pomocy konieczna jest jednak dalsza dyskusja.

bDzOsBQZ
Czytaj więcej w Money.pl
Trojka zakończyła misję w Grecji. I co dalej? Eksperci Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego oraz MFW skończyli negocjacje z rządem Aten. Zobacz, czy doszli do porozumienia.
Spór ws. Grecji. Co z kolejną transzą pomocy finansowej? Eksperci poprosili ministrów finansów strefy euro o dodatkowe dwa lata na wdrożenie oszczędności.
Nowy deadline dla grecji. Do 18 listopada... Rozmowy między Grecją a jej kredytodawcami dotyczą planu zmniejszenia wydatków budżetowych o ponad 11,5 mld euro w latach 2013-2014.
bDzOsBRu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)