Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W Niemczech kwitnie nielegalny handel bronią

0
Podziel się

Firmy naruszają coraz częściej obowiązujące zakazy, nie cofając się nawet przed sprzedażą w rejony konfliktów na świecie precyzyjnych urządzeń
do produkcji broni atomowej i chemicznej - podał tygodnik Focus.

W Niemczech kwitnie nielegalny handel bronią
(Morrbyte/Dreamstime)
bDopAsNx

Niemieckie firmy handlujące bronią naruszają coraz częściej obowiązujące zakazy, nie cofając się nawet przed sprzedażą w rejony konfliktów na świecie precyzyjnych urządzeń do produkcji broni atomowej i chemicznej - podał w sobotę niemiecki tygodnik _ Focus _.

Pisząc o wzroście nielegalnego eksportu broni _ Focus _ powołuje się na sprawozdanie Urzędu do Walki z Przestępstwami Celnymi (ZKA) za rok 2012. W tym okresie funkcjonariusze wdrożyli 136 postępowań wyjaśniających w związku z podejrzeniem o naruszenie ustawy o kontroli handlu bronią - o 35 więcej niż rok wcześniej.

Szef ZKA Norbert Drude wyraził zaniepokojenie _ agresywnymi działaniami _ podejmowanymi przez Iran w celu uzyskania dostępu do broni. Trzy czwarte wszystkich badanych przypadków dotyczyło właśnie handlu z tym krajem. Jak podkreśla _ Focus _, niemiecka technika cieszy się wielkim uznaniem wśród specjalistów pracujących przy irańskim programie atomowym.

bDopAsNz

Nielegalny transfer obejmuje zarówno rozwiązania techniczne najwyższej jakości, stosowane w produkcji broni atomowej, biologicznej i chemicznej oraz rakiet do przenoszenia takiej broni, jak również sprzęt, który może być wykorzystany zarówno w przemyśle cywilnym jak i wojskowym.

ZKA prowadzi obecnie śledztwo przeciwko firmie z Hamburga, która w 26 przypadkach naruszyła przepisy o embargu na dostawy broni do Iranu. Przedsiębiorstwo miało dostarczyć za pośrednictwem Szwajcarii aluminiowe pręty i stalowe płyty irańskiej firmie, która uważana jest za pośrednika przy zakupach sprzętu dla programu atomowego.

Niemieccy celnicy zwracają ponadto uwagę na rosnące zjawisko nielegalnego wywozu broni. W ubiegłym roku funkcjonariusze urzędu zabezpieczyli 1,55 mln sztuk amunicji, dwa razy tyle co w 2011 r. Głównym punktem przerzutowym jest port w Hamburgu.

W kwietniu 2012 odkryto tam cały kontener z amunicją przeznaczony dla Paragwaju. Z kolei na lotniskach we Frankfurcie i Lipsku zatrzymano dostawy rosyjskiej broni przeznaczone dla Indii i Algierii.

bDopAsNF
Czytaj więcej w Money.pl
Sąsiad Polski sprzedał broni za 1,4 mld euro Według niemieckiej prasy, największym odbiorcą niemieckiego sprzętu jest Arabia Saudyjska.
Zobacz, komu Niemcy sprzedają więcej broni. Największymi importerami niemieckiej broni są Holandia (863 mln euro) i USA (632 mln euro) - wynika ze sprawozdania przyjętego dzisiaj przez rząd w Berlinie.
bDopAsOa
Źródło:
KOMENTARZE
(0)