Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W Portugalii będzie rząd jedności narodowej?

0
Podziel się:

Szef portugalskiego rządu, Jose Socrates, wczoraj wieczorem podał się do dymisji.

W Portugalii będzie rząd jedności narodowej?
(ec.europa.eu)

*Szef portugalskiego rządu, Jose Socrates, wczoraj* wieczorem podał się do dymisji. O swej decyzji poinformował po spotkaniu z prezydentem Anibalem Cavaco Silvą. _ Prezydent przyjął moją dymisję _ - oświadczył Socrates.

Dymisja premiera jest konsekwencją decyzji parlamentu, który kilka godzin wcześniej, głosami opozycji, odrzucił program oszczędnościowy mniejszościowego rządu, przewidujący m.in. ograniczenia wydatków publicznych i podniesienie podatków.

_ - Dzisiejsza decyzja parlamentu, który nie poparł rządowego projektu naprawy finansów państwa, odbiera mojemu gabinetowi możliwość rozwiązywania problemów kraju. Dalsze sprawowanie władzy przez mój rząd jest bezzasadne _ - powiedział Jose Socrates.

W swoim wystąpieniu premier obarczył winą za kryzys polityczny wszystkie opozycyjne ugrupowanie parlamentarne. _ - Podczas dzisiejszej debaty w Zgromadzeniu Republiki nie chciały one negocjować z rządem i nie zaproponowały żadnej konstruktywnej propozycji przeciwdziałania trudnej sytuacji gospodarczej kraju. Ich postawa jest przejawem blokowania rządu _ - dodał Jose Socrates.

Według portugalskich mediów, w przypadku przedterminowych wyborów i powołania nowego rządu,zwiększą się szanse na przyjęcie przez Portugalię pomocy od Międzynarodowego Funduszu Walutowego, której Lizbona dotychczas odmawiała.

We wtorek i środę były portugalski premier Pedro Santana Lopes oraz byli prezydenci Mario Soares i Jorge Sampaio wezwali socjalistów i socjaldemokratów do dialogu oraz próby utworzenia rządu jedności narodowej. - _ Portugalia nie potrzebuje przedterminowych wyborów parlamentarnych, a raczej utworzenia rządu jedności narodowej. Jej promotorem powinien być prezydent Cavaco Silva _ - powiedział Santana Lopes.

Cavaco Silva poinformował przedwczoraj, że nie zamierza mediować pomiędzy ugrupowaniami parlamentarnymi. _ - Prezydent nie powinien uczestniczyć w dyskusjach partyjnych _ - stwierdził Cavaco Silva. Rząd Jose Socratesa został powołany w wyniku wygranych przez socjalistów wyborów parlamentarnych we wrześniu 2009 r. Wcześniej Socrates pełnił funkcję premiera w latach 2005-2009.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t96560.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/portugalia;dymisja;rzadu;i;prosba;o;pomoc,240,0,797936.html) Portugalia: Dymisja rządu i prośba o pomoc? Rząd i opozycja nie mogą dojść do porozumienia w sprawie programu oszczędnościowego. Minister finansów nie wyklucza zwrócenia się o pomoc finansową.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/73/t77897.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/portugalia;zaprzecza;by;potrzebowala;finansowego;zastrzyku,66,0,723266.html) Portugalia zaprzecza, by potrzebowała finansowego zastrzyku Lizbona liczy na przeforsowanie oszczędnościowego budżetu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)