Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W tym roku w aptekach wydaliśmy 26 mld złotych

0
Podziel się:

To o blisko 2 miliardy więcej niż w ubiegłym roku. Tylko w listopadzie wzrost sięgnął 20 procent.

W tym roku w aptekach wydaliśmy 26 mld złotych
(jorgeantonio/iStockphoto)

To o blisko 2 miliardy więcej niż w ubiegłym roku. Tylko w listopadzie wzrost sięgnął 20 procent - szacuje monitorująca rynek apteczny firma PharmaExpert.

Od września co miesiąc prognozy dla polskiego rynku aptecznego były weryfikowane w górę. Ostatnie, po podsumowaniu danych sprzedaży w listopadzie mówią o kwocie 26,04 miliarda złotych w skali całego roku. Jeszcze miesiąc wcześniej PharmaExpert szacowała, że w tym roku obrót aptek będzie o 300 milionów złotych niższy - 25,72 miliarda złotych.

źródło: PharmaExpert, Gazeta Prawna, 2009 - prognoza

_ - W listopadzie wzrost wartości sprzedaży rok do roku był bardzo wysoki. Przyczynił się do tego ogólny, duży wzrost liczby zachorowań na choroby sezonowe i rozprzestrzenienie się nowego wirusa grypy A(H1N1) - _ komentuje Piotr Kula, prezes PharmaExpert. _ - Dlatego też największy wzrost wartości sprzedaży przypadł segmentowi sprzedaży odręcznej, który osiągając wartość 880 milionów złotych, wzrósł aż o 34,5 procent w porównaniu do wartości sprzedaży z listopada ubiegłego roku. _

Statystyczna apteka w listopadzie miała obrót na poziomie 173 tysięcy złotych w cenach detalicznych. To wzrost o 20,4 procent w porównaniu z listopadem 2008.
W ubiegłym miesiącu Polacy kupili leki bez recepty za 880 milionów złotych. To wzrost o 51 milionów w porównaniu z październikiem.

_ - To świadczy o dużym zapotrzebowaniu na leki bez recepty, w dużej mierze na leki na przeziębienie i grypę - _ komentuje Piotr Kula. _ - Informacje z początku grudnia wskazują, iż zmniejsza się liczba chorych na grypę, co zapewne wpłynie na wyniki segmentu sprzedaży odręcznej, niemniej grudzień jest miesiącem, w którym wzrasta sprzedaż m.in. dermokosmetyków czy leków gastrycznych. _

[

Janusz Kochanowski chory na A(H1N1) ]( http://news.money.pl/artykul/janusz;kochanowski;chory;na;ah1n1,93,0,570717.html )
Z danych opublikowanych przez Państwowy Zakład Higieny wynika, że liczba zachorowań na grypę maleje. W trzecim tygodniu grudnia na terenie Polski zarejestrowano 38,8 tysiąca nowych przypadków zachorowania i podejrzenia zachorowań na grypę.

_

źródło: Państwowy Zakład Higieny _

Rok 2009 będzie jednak pod względem grypy jednym z najgorszych w tym dziesięcioleciu. Do połowy grudnia odnotowanych zostało przeszło milion przypadków. Najwięcej od 2003 roku.

Epidemia A(H1N1) w raportach Money.pl
*Przychodnie przetrwają epidemię, ale kosztem pacjentów * Epidemia grypy A(H1N1) nie dobije finansowo przychodni. Zapłacą za to chorzy, którzy nie dostaną się do lekarza.
*NFZ nie refunduje leków przeciwko grypie * Gdyby w Polsce na grypę zachorowało tyle samo osób co na Ukrainie, na zakup leków musielibyśmy wydać 30 mln złotych. I to z własnych kieszeni, bo medykamenty te nie są refundowane. Rząd na zakup szczepionek przeciw wirusowi A/H1N1 będzie musiał wydać co najmniej 111 mln złotych.
*Koszty grypy? Resort zdrowia ich nie zna! * W ubiegłym roku na szczepienia przeciwko grypie Polacy wydali około 100 mln złotych. Epidemia może nas kosztować ponad dziewięćdziesiąt razy więcej - szacuje Money.pl.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)