Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Walka z wyłudzeniami VAT. NIK chwali aparat skarbowy za skuteczność

7
Podziel się:

Najwyższa Izba Kontroli wskazuje, że w latach 2013-2015 zjawisko wyłudzania VAT występowało na szeroką skalę, a administracja podatkowa i skarbowa nie była wystarczająco skuteczna.

NIK nie stwierdziła nieprawidłowości w działaniach Ministra Finansów.
NIK nie stwierdziła nieprawidłowości w działaniach Ministra Finansów. (Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

Dochody z podatku VAT były w zeszłym roku o 24 proc., czyli o 30 mld zł wyższe niż w 2016 r. nie tylko dzięki dobrej koniunkturze, ale także dzięki zwiększonej ściągalności. NIK chwali aparat skarbowy za skuteczność w zapobieganiu wyłudzeniom VAT.

W opublikowanym we wtorek raporcie Najwyższa Izba Kontroli wskazuje, że w latach 2013-2015 zjawisko wyłudzania VAT występowało na szeroką skalę, a administracja podatkowa i skarbowa nie była wystarczająco skuteczna w zwalczaniu fikcyjnych faktur i karuzel podatkowych.

"Ministerstwo Finansów konsekwentnie wdrażało zmiany legislacyjne i organizacyjne, mające przeciwdziałać wyłudzeniom podatku od towarów i usług. W kontrolowanym okresie, od 1 stycznia 2016 r. do 30 czerwca 2017 r., opracowano i wprowadzono różnorodne narzędzia mające ograniczyć oszustwa VAT" - podkreśla NIK.

Zobacz także: Kornel Morawiecki o deklaracji syna ws. podatków: "Źle mówił!"

Jedną z ważniejszych zmian według Izby było wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK), czyli elektronicznej ewidencji sprzedaży i zakupów VAT, przesyłanej fiskusowi co miesiąc. Dzięki temu Ministerstwo Finansów może prowadzić analizy w celu identyfikacji podmiotów podejrzewanych o nieprawidłowości w rozliczeniach podatkowych.

Kolejnym istotnymi narzędziami walki z nadużyciami podatkowymi są pakiet paliwowy, energetyczny przewozowy. Według Ministerstwa Finansów, dzięki nim tylko w I półroczu 2017 r. firmy posiadające koncesję na obrót paliwami i składające pliki JPK_VAT zapłaciły o 2,5 mld zł wyższy VAT niż rok wcześniej.

Połączenie od 1 marca 2017 r. administracji podatkowej, Służby Celnej i kontroli skarbowej w Krajową Administrację Skarbową pozwoliło zwiększyć skuteczność tych służb w zwalczaniu oszustw podatkowych. "Dzięki m.in. KAS wykryto karuzele podatkowe, w których brało udział co najmniej 170 firm polskich i 55 zagranicznych" - pisze NIK.

NIK pisze, ze w 2017 r. wszedł w życie szeroki pakiet zmian uszczelniających VAT, których celem była eliminacja oszustw i poprawa ściągalności tego podatku. W ramach pakietu uszczelniającego wprowadzono też zmiany w zakresie rejestracji i wykreślania podatnika z rejestru podatników VAT - urzędnik może nie zarejestrować podmiotu, gdy okaże się, że nie istnieje, albo nie ma możliwości skontaktowania się z nim.

Jak wskazano w raporcie, oprócz rozwiązań prawnych stopniowo wprowadzano także narzędzia informatyczne, wykorzystujące dane z obowiązkowo składanych przez podatników informacji o prowadzonej ewidencji na potrzeby VAT - m.in. JPK_Analizer i JPK_Lunetka.

Nie wszystko w działach administracji podatkowej i skarbowej zasłużyło na pochwałę NIK.

"We wszystkich kontrolowanych urzędach skarbowych z opóźnieniem sprawdzano i wykreślano z rejestrów podatników VAT, co do których wystąpiły ku temu przesłanki. W rezultacie rejestry nie zawsze były dostatecznie szybko aktualizowane" - wskazano w raporcie. Według NIK świadczy to o niewystarczającym nadzorze Ministra Finansów i o nierzetelnym działaniu urzędów, w których taka nieprawidłowość wystąpiła.

Według NIK niezadowalające było tempo reakcji na zidentyfikowane zagrożenia. "W połowie zbadanych przez NIK urzędów skarbowych, w których przeanalizowano ponad 130 spraw, kontrole podejmowano kilka miesięcy po ustaleniu istotnych przesłanek do ich przeprowadzenia" - wskazano.

NIK zwraca uwagę, że wyraźny wzrost dochodów budżetu państwa z podatku od towarów i usług w 2017 r. wystąpił w okresie dobrej - kolejny rok z rzędu - sytuacji gospodarczej. Zdaniem NIK za wcześnie, aby stwierdzić, że osiągnięta poprawa ściągalności VAT będzie trwała.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(7)
GIWA
6 lat temu
to skad przy wzroscie 4 PROCENT TAK DUZY DEFICTTI DLUG PUBLICZNY 6BLN ZL
GIWA
6 lat temu
to skad przy wzroscie 4 PROCENT TAK DUZY DEFICTTI DLUG PUBLICZNY 6BLN ZL
Bodek
6 lat temu
A dla niepełnosprawnych niestety zabrakło kasy.
Lelek
6 lat temu
Tak jest, a te karuzele podatkowe z dniem 01.03.2017 r. zostały zidentyfikowane i rozparcowane w przeciągu roku. Panowie dajcie spokój. Zakończone karuzele to robota UKSow i USow które zaczęły je rok czy dwa przed reformą rozpracowywać. Czy ktoś w NIK wie ile trwa proces czyszczenia karuzeli podatkowej? Czy ktoś w tam wie ile czasu trwały śledztwa w tych sprawach w prokuraturach. Bądźmy poważni. Ps. To, że coraz mniej się wykrywa i unieszkodliwia karuzel to nie znaczy że ich nie ma albo jest ich mniej. Biznes kreci dalej swoje wesołe miasteczka. Zobaczymy za jakiś czas ile tego bagna wypłynie.
Jan 235
6 lat temu
Kochani urzędnicy z NIK, zdejmijcie klapki z oczu i popatrzcie szerzej na wpływy podatkowe a nie tylko na VAT i to co wam przedstawiają oszuści Morawieckiego. Jeżeli całkowite wpływy do budżetu z podatku VAT w 2017 r wyniosły 30 mld a całkowity przychód w 2017 r to - 350,5 mld zł, a w 2016 - 323,6 mld zł, to różnica wynosi 26,9 mld zł. Wynika z tego że całkowity wzrost przychodów do budżetu uzyskano tylko z VAT, a podatki CIT, PIT, akcyza itp. zmniejszyły się o ponad 3 miliardy?????? Jak to możliwe, przy takim wzroście gospodarczym i wzroście płac, jeżeli od 2010 r one rosły systematycznie i tak: 2010 r -149, 3 mld zł; 2011 r - 160,6 mld zł; 2012 r - 166,5 mld zł; 2013 r - 167,1 mld zł; 2014 r - 173,2 mld zł; 2015 r -183,1 mld zł; 2016 r - 197,2 mld zł. Jeżeli było by prawdą że wzrost VAT to 30 mld zł a całkowity przychód to 350,5 mld zł, to pozostałe wpływy podatkowe zamiast wzrosnąć o ok. 10 mld zł spadły do 194 mld zł. Czu NIK tego nie widzi??????????????????????????