Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Walki w Sudanie Południowym. MSZ kategorycznie odradza wyjazd

0
Podziel się:

Dwoje Polaków, którzy przebywali w stolicy kraju, zostało ewakuowanych - poinformował resort.

W kraju już ponad 30 tysięcy ludzi szuka schronienia
W kraju już ponad 30 tysięcy ludzi szuka schronienia (PAP/EPA)

W związku z niestabilną sytuacją i wzrostem napięcia w Sudanie Południowym, MSZ kategorycznie odradza podróże do tego kraju. Wczoraj stolicę państwa Dżubę opuściło dwoje Polaków; w przyszłym tygodniu mają wylecieć do Rzymu - poinformował rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski.

Wojciechowski zaznaczył, że włoskie siły zbrojne zapewniły ewakuowanym obywatelom polskim bezpieczny transport drogą powietrzną. _ - Obecnie nasi rodacy przebywają w Dżibuti, skąd 20 grudnia wylecą do Rzymu _ - poinformował.

Rzecznik MSZ podkreślił, że po raz kolejny efektywne i szybkie współdziałanie państw członkowskich UE w sytuacjach kryzysowych, oparte na unijnych mechanizmach koordynacji pomocy, umożliwiło zapewnienie opieki i bezpiecznej ewakuacji ludziom przebywającym w rejonie ogarniętym konfliktem.

_ - Polski MSZ dziękuje rządowi włoskiemu za opiekę nad dwójką polskich obywateli ewakuowanych z Sudanu Południowego. Traktujemy ten wyraz solidarności jako dowód przyjaźni i doskonałej współpracy między naszymi państwami _ - podkreślił Wojciechowski.

Resort dyplomacji przypomniał ponadto, że - w związku ze wzrostem napięcia wewnętrznego i niestabilną sytuacją bezpieczeństwa w Sudanie Południowym, w tym także w stolicy Dżubie - kategorycznie odradza wszelkie podróże do tego kraju do czasu unormowania się sytuacji.

Wczoraj w Sudanie Południowym zginęło trzech pochodzących z Indii żołnierzy sił pokojowych ONZ. Do śmierci żołnierzy doszło w następstwie ataku na bazę ONZ w Akobo. Uzbrojonym napastnikom, najprawdopodobniej członkom miejscowych milicji, udało wedrzeć się na teren placówki.

W Sudanie Południowym wybuchły w ostatnim czasie nowe niepokoje. Po utrzymujących się kilka miesięcy napięciach wywołanych zdymisjonowaniem w lipcu przez prezydenta Salvę Kiira Mayardita wiceprezydenta Rieka Machara, w niedzielę w pobliżu stolicy wybuchły walki. Według Kiira w najnowszych incydentach stroną atakującą były oddziały wierne Macharowi.

Liczący 11 mln mieszkańców kraj, który w 2011 roku uzyskał niepodległość, jest bardzo zróżnicowany etnicznie, jednocześnie bardzo zasobny w ropę naftową.

Czytaj więcej w Money.pl
Dramatyczna sytuacja w Sudanie Południowym ONZ podała alarmujące dane o skutkach trwających niecały tydzień zaciętych walk.
Polska wyśle wojsko do kolejnego kraju? Jest wniosek - _ Rząd zdecyduje o tym 24 grudnia _ - napisał na twitterze minister obrony Tomasz Siemoniak.
Obama apeluje o pokój. Wysyła żołnierzy Stany Zjednoczone wysłały do Sudanu Płd. 45 swoich żołnierzy, a prezydent USA Barack Obama wezwał przywódców rywalizujących ze sobą sudańskich frakcji do zaprzestania walk.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)