Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Anna Widzyk
|

"Wall Street nigdy nie będzie już taka sama"

0
Podziel się:

Taki będzie efekt kryzysu finansowego zdaniem niemieckiego ministra finansów.

"Wall Street nigdy nie będzie już taka sama"
(EPA/PAP)

_ - Kryzys na rynkach finansowych nieodwracalnie zmieni świat, a Stany Zjednoczone utracą status finansowego supermocarstwa _ - uważa niemiecki minister finansów Peer Steinbrueck.

_ - Międzynarodowy system finansowy stanie się wielobiegunowy - ocenił minister w trakcie wystąpienia w Bundestagu. - Świat nigdy nie będzie taki sam, jak przed kryzysem. (...) Wall Street nigdy nie będzie już taka sama _.

Steinbrueck powiedział, że _ to USA są źródłem obecnego załamania na rynkach i w największym stopniu ponoszą jego skutki _. _ - Centrum kryzysu nie jest dziś ani Unia Europejska, ani Republika Federalna Niemiec _ - podkreślił.

Zarzucił Amerykanom popełnienie poważnych błędów i nieodpowiedzialne hołdowanie zasadzie wolnego, nieokiełznanego rynku.

Według ministra konieczne jest przyjęcie zasad regulujących funkcjonowanie systemów finansowych, które będą musiały zaakceptować także USA. Zaproponował pakiet reguł, w tym zakazanie spekulacji w postaci tzw. krótkiej sprzedaży (sprzedawanie pożyczonych papierów wartościowych a następnie ich odkupienie i zwrot właścicielowi).

Steinbrueck powtórzył, że nie ma potrzeby, aby zastosować w Niemczech kroki na rzecz ratowania systemu finansowego, na wzór proponowanych w USA. Ostrzegł jednak, że końca kryzysu na razie nie widać i jest sprawą otwartą, w jakim stopniu załamanie w USA dotknie gospodarkę niemiecką.

Według ministra mieszkańcy Niemiec powinni przygotować się na niższy wzrost gospodarczy oraz niekorzystny rozwój na rynku pracy.

W czwartek o skutkach kryzysu Steinbrueck będzie rozmawiać w Berlinie z francuską minister finansów Christine Lagarde.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)