Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Rząd USA może pogrążyć dolara

0
Podziel się:

Czy za sprawą ratunkowego planu dla instytucji finansowych zielony pójdzie na dno?

Rząd USA może pogrążyć dolara
(PAP/Jacek Bednarczyk)

Kosztowny pakiet ratunkowy rządu w Waszyngtonie wzbudza nieufność inwestorów. Budżet i współczynnik wydajności wymykają się spod kontroli, dolar może poważnie stracić na wartości: ekonomiści obawiają się inflacji.

Dolar stracił wyraźnie w stosunku do innych walut po tym, jak sekretarz skarbu USA Hank Paulson ogłosił akcję wykupu od banków problematycznych papierów wartościowych. Pakiet ratunkowy ma kosztować 700 mld dolarów, jest to około pięciu procent produktu krajowego brutto USA.

Już wcześniej Paulson zapowiadał państwowe wsparcie dla rynku funduszy finansowych w wysokości 50 mld dolarów.

Także na przejęcie przez amerykański rząd kontroli nad ubezpieczycielem AIG oraz spółek finansujących i gwarantujących dużą część kredytów hipotecznych udzielanych w Stanach Zjednoczonych, Fannie Mae i Freddie Mac, jak również likwidację banku inwestycyjnego Bear Stearns, państwo wyłożyło miliardy na udzielenie gwarancji lub bezpośredni wykup papierów wartościowych.

_ - Amerykański Fed nie uniknie dewaluacji dodatkowego zadłużenia państwowego poprzez inflację. Dlatego dojdzie do ucieczki od dolara _ - powiedział w rozmowie z dziennikiem Handelsblatt Albert Edwards, główny strateg francuskiego banku Société Générale. _ _

_ - Dolar stoczy się na dno _, twierdzi w rozmowie z agencją informacyjną Bloomberg John Taylor, szef największego na świecie hedgingowego funduszu walutowego International Foreign Exchange Concepts. _ _

_ - Obciążenie dla dolara z tytułu destrukcji finansów państwowych będzie poważniejszym problemem, niż krótkoterminowe zalety rozwiązania kryzysu bankowego _ - mówi również Davida Woo, główny strateg walutowy banku inwestycyjnego Barclays Capital.

Inni eksperci nie podzielają takiego pesymizmu wobec dolara. _ - Wszystko zależy od tego, czy świat jest gotowy kupić jeszcze więcej amerykańskich papierów dłużnych _, mówi Sebastian Edwards, jeden z czołowych ekonomistów z dziedziny międzynarodowej integracji gospodarki.

Profesor University of California w Los Angeles jest przekonany, że gotowość ta pozostanie bez zmian. _ - Produktywna siła gospodarki amerykańskiej jest duża a rząd będzie w stanie ponownie zebrać znaczną część zainwestowanych pieniędzy _ - uzasadnia swoją opinię Edwards.

Sceptycyzmu swoich kolegów nie podziela również Stephen Jen, strateg walutowy banku inwestycyjnego Morgan Stanley. Z porównania dużych akcji ratunkowych w sektorze finansowym wyciąga wniosek, że faza osłabienia dla danej waluty kończy się zazwyczaj wraz z uchwaleniem pakietu ratunkowego. Mimo wysokich kosztów dla państwa akcja ratowanie banków wzmacnia raczej walutę zamiast ją osłabiać.

Tymczasem swoimi wczorajszymi tymczasowymi szacunkami agencja ratingowa Moody´s wsparła demonstracyjnie rząd amerykański. Wprawdzie działania mające na celu zażegnanie kryzysu finansowego zwiększają stan zadłużenia o bilion dolarów, jednak w przeszłości okoliczności takie prowadziły do obniżenia ratingu danych państw. Nie dotyczy to jednak USA. _ _

_ O _bligacje rządu amerykańskiego będą uchodziły za bezpieczne rozwiązanie dla inwestorów, nie będzie więc żadnych trudności ze znalezieniem odbiorców na poważnie zwiększoną emisję.

Z krótkotrwałych reakcji rynku nie da się jednoznacznie odczytać, w jakim stopniu inwestorzy będą domagać się dopłaty od ryzyka za możliwą inflację w przypadku wykupu przez nich amerykańskich obligacji. Wprawdzie po ogłoszeniu planu ratunkowego kursy akcji poważnie spadły, wzrosło jednak oprocentowanie. Jest to jednak przeciwny ruch do wcześniejszej ucieczki w bezpieczne obligacje państwowe.

Z powodu malejącego strachu przed katastrofą systemu finansowego, wiele pieniędzy z obligacji popłynęło w akcje, obligacje przedsiębiorstw, surowce i inne inwestycje zwiększonego ryzyka.

kryzys
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)