Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warszawa i Moskwa powalczą o ukraińskie gazociągi

0
Podziel się:

Zapowiada się ostra walka o ukraińską sieć energetyczną. Polska chce uzyskać prawo pierwokupu akcji spółki UkrTransNafta zarządzającej ukraińskim odcinkiem rurociągu "Przyjaźń", zaś Moskwa oferuje Kijowowi dostęp do swoich złóż gazu w zamian za ukraińskie gazociągi.

Zapowiada się ostra walka o ukraińską sieć energetyczną - przewidują Błażej Dowgielski i Marcin Grudzień dziennikarze Dziennika.

Polska chce uzyskać prawo pierwokupu akcji spółki UkrTransNafta zarządzającej ukraińskim odcinkiem rurociągu "Przyjaźń", zaś Moskwa oferuje Kijowowi dostęp do swoich złóż gazu w zamian za ukraińskie gazociągi. Autorzy piszą, że rosyjskie plany ujawnił w lutym Władimir Putin, stwierdzając, że w zamian za kontrolę nad ukraińskimi gazociągami jest gotów udostępnić Ukrainie złoża błękitnego paliwa.

O polskich ambicjach poinformowały z kolei w piątek władze spółki UkrTransNafta, zarządcy ukraińskiego systemu ropociągów. Nawiązując do projektu przedłużenia ropociągu Odessa - Brody do Płocka, Igor Golowiec z zarządu firmy oznajmił, że polskie Ministerstwo Gospodarki zażądało dla Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) "Przyjaźń" prawa pierwokupu pakietu akcji ukraińskiej spółki, gdyby ta była prywatyzowana. "Nie spodziewaliśmy się nowych warunków i obawiam się, że takie stawianie sprawy spowolni realizację projektu" - mówi gazecie urzędnik ukraińskiego MSZ.

Dziennik przyznaje, że projekt udziału PERN w prywatyzacji ukraińskiego systemu dystrybucji ropy jest mało realny ze względów politycznych. "Takie plany łatwo mogą pokrzyżować gospodarcze związki Ukrainy i Rosji. Rosjanie będą robili wszystko, aby utrudnić polskie plany i mają poważne argumenty - to oni dostarczają zdecydowaną większość gazu na Ukrainę" - uważa Andrzej Maciejewski, ekspert paliwowy Instytutu Sobieskiego.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)