Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warszawa: Rekompensaty dla sąsiadów lotniska Okęcie

0
Podziel się:

Warszawiacy, którzy cierpią z powodu hałaśliwego lotniska Okęcie, będą mogli ubiegać się o rekompensaty z tytułu uciążliwego sąsiedztwa.

Warszawa: Rekompensaty dla sąsiadów lotniska Okęcie
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Wojewoda mazowiecki podpisał dziś rozporządzenie o utworzeniu obszaru ograniczonego użytkowania wokół lotniska. Zgodnie z dokumentem, obszar około 52 km kwadratowych został podzielony na strefy ze względu na poziom hałasu.

_ W strefie M, czyli obszarze bezpośrednio sąsiadującym z lotniskiem, dopuszczalny poziom hałasu to 60 dB w dzień i 50 dB nocą. W praktyce jest on wielokrotnie przekraczany. _

Na terenie sąsiadującym z lotniskiem nie mogą działać szpitale, przedszkola i domy opieki. Rozporządzenie ustala też warunki dotyczące zabudowy mieszkaniowej.

Ograniczenia wprowadzono na podstawie badań poziomu hałasu, jaki wytwarzają startujące i lądujące samoloty.

Zdaniem wojewody mazowieckiego Jacka Sasina, podpisany dziś dokument pozwoli poprawić komfort życia mieszkańców. Każdy właściciel nieruchomości będzie mógł wystąpić o odszkodowanie.

Zdaniem wojewody, umożliwi ono przystosowanie budynków do zwiększonej emisji hałasu. Będzie można ubiegać się między innymi o pieniądze na wymianę okien lub inne wyciszenie budynku. W skrajnych przypadkach można również wystąpić o wykup nieruchomości po cenach rynkowych.

Rozporządzenie obejmuje obszar, na którym znajduje się około 2600 domów jednorodzinnych, prawie 100 wielorodzinnych, 9 szkół, 2 przedszkola, szpital i 2 domy opieki społecznej.

Rozporządzenie zostanie opublikowane jeszcze w tym tygodniu. Osoby, które chcą uzyskać odszkodowanie, powinny w ciągu dwóch lat wystąpić z odpowiednim wnioskiem do Portów Lotniczych.

| Hałas z lotniska Okęcie odczuwają mieszkańcy 3 dzielnic Warszawy: Ursusa, Ursynowa i Włoch oraz 5 gmin podwarszawskich: Michałowic, Piaseczna, Piastowa, Raszyna i Lesznowoli. |
| --- |

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)