Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wartość robót drogowych wzrośnie w tym roku o 24 procent

0
Podziel się:

Wartość produkcji budowlanej z tytułu budownictwa drogowego i mostowego
wzrośnie w 2011 r. o 24 proc. i wyniesie 30,9 mld zł.

Wartość robót drogowych wzrośnie w tym roku o 24 procent
(Baxternator/iStockphoto)

*Wartość produkcji budowlanej z tytułu budownictwa drogowego i mostowego wzrośnie w 2011 r. o 24 proc. i wyniesie 30,9 mld zł. Tymczasem *GDDKiA i resort infrastruktury dokładnie sprawdzają wiarygodność potencjalnych wykonawców odcinków autostrady A2, by uniknąć kolejnego niepowodzenia w tej sprawie.

Od 2012 sektor drogowy notować będzie systematyczne, kilkunastoprocentowe spadki - wynika z raportu PMR _ Budownictwo drogowe w Polsce 2011 - Prognozy rozwoju na lata 2011-2014 _.

_ - Lata 2011-2012 będą szczytowym okresem koniunktury w budownictwie drogowym. Dzięki pokaźnym inwestycjom ze strony GDDKiA, wartość zrealizowanych robót drogowych już w 2011 r. przekroczy 30 mld zł _ - napisali w raporcie analitycy.

_ - Po wzrostach przekraczających 40 proc. w pierwszym półroczu, w drugiej połowie br. dynamika produkcji budowlanej z tytułu budownictwa drogowego i mostowego nieco wyhamuje. W rezultacie, w całym 2011 r. wartość robót drogowych wzrośnie o blisko jedną czwartą i wyniesie niemal 31 mld zł _ - dodali. W 2010 r. wartość robót drogowych wyniosła 25 mld zł.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/35/t139555.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/pozycza;nam;miliardy;na;autostrady,245,0,861173.html) Pożyczą nam miliardy na autostrady
Z raportu wynika, że ze względu na liczne opóźnienia w budowie dróg ekspresowych i autostrad, plan GDDKiA na 2011 r., zakładający wypadki na poziomie 33 mld zł, jest mało realny. Zdaniem analityków część płatności przesunie się na lata 2012-2013.

_ - Opóźnienia w realizacji dróg sprawią, że w 2013 r. rynek drogowy przeżyje mniejszy szok wynikający z redukcji liczby nowych, dużych kontraktów drogowych _ - napisano w raporcie.

Analitycy PMR przewidują stopniowy spadek wartości robót drogowych od 2012 r._ - Obok topniejącego budżetu GDDKiA, negatywny wpływ na wartość rynku drogowego po 2011 r. będą miały także inwestycje koncesjonariuszy, które już w 2012 r. zmaleją niemal do zera (na koniec 2011 r. planuje się zakończenie dwóch trwających obecnie dużych projektów realizowanych w ramach PPP) _ - napisali analitycy w raporcie.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/115/t80243.jpg ) ] (http://dom.money.pl/budownictwo/wiadomosci/artykul/francuzi;chca;skonczyc;a2;za;chinczykow,102,0,861542.html) Francuzi chcą skonczyć A2 za Chinczyków
Z raportu wynika, że po 2012 r. na znaczeniu zyskiwać będą środki z programu przebudowy dróg lokalnych na lata 2012-2015._ - Niewykluczone, że po lokalne zlecenia drogowe coraz częściej sięgać będą także duże firmy budowlane posiadające wolne moce wykonawcze w danym regionie _ - oceniają w raporcie analitycy.

Zdaniem analityków sektor drogowy osiągnie dno w 2014 r., kiedy produkcja wyniesie nieco ponad 19 mld zł._ - Natomiast od 2015 r. produkcja budowlana z tytułu budownictwa drogowego może zacząć ponownie rosnąć, m.in. dzięki korzystnej dla Polski perspektywie unijnej na lata 2014-2020, a także zapowiadanej realizacji przynajmniej jednego dużego projektu autostradowego w formule PPP _ - dodają analitycy.

O negocjacjach w sprawie budowy autostrady A2 przeczytasz na kolejnej stronie.

Tymczasem GDDKiA i resort infrastruktury dokładnie sprawdzają wiarygodność potencjalnych wykonawców odcinków autostrady A2 po Chińczykach. Chodzi o wykonawców, którzy dokończą po chińskim konsorcjum Covec budowę odcinków A i C autostrady A2 miedzy Strykowem z Konotopą. GDDKiA negocjuje warunki dokończenia inwestycji z dwoma konsorcjami. Po zakończeniu negocjacji Dyrekcja chce udzielić zamówienia z wolnej ręki.

_ - Cały czas trwa proces negocjacyjny _ - powiedział Lech Witecki, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. Dodał, że GDDKiA czeka, aż Krajowa Izba Odwoławcza rozpatrzy odwołanie Covec dotyczące odcinka C. Covec uważa, że wybór wykonawców inwestycji z wolnej ręki nie jest uzasadniony. W tym tygodniu KIO oddaliła podobny protest Chińczyków dotyczący odcinka A. Do czasu uprawomocnienia się tej decyzji i do decyzji w sprawie odcinka C, GDDKiA nie podpisze umów z nowymi wykonawcami.

Witecki pytany przez dziennikarzy o opisywane przez prasę kłopoty finansowe prezesa jednej z firm, z którymi negocjuje GDDKiA, zastrzegł, że zarówno Dyrekcja, jak i resort infrastruktury sprawdzają, _ czy nasi partnerzy, z którymi rozmawiamy, są wiarygodni, czy ich problemy, o których donoszą media, mogą się przełożyć na potencjalny projekt, który będą realizować _. _ Mówię "potencjalny", bo pamiętajmy o tym, że proces negocjacji cały czas trwa _ - dodał.

Odniósł się także do problemów, jakie z odzyskaniem należności od Chińczyków mają podwykonawcy budowy A2. - _ Dokładnie poinstruowaliśmy ich, co mają robić, by pieniądze wpłynęły na ich konta. Taka jest między nami umowa - za wszystkie prace, które oni wykonają, my będziemy płacić. Jeśli chodzi o podwykonawców niezatwierdzonych, to tu jest duży problem. Oni powinni w pierwszej linii domagać się zapłaty od firmy Covec. My mamy ostatnią transzę wypłat dla Covec zabezpieczoną na wypadek, gdyby Covec nie uregulował wszystkich płatności. Musimy liczyć się z tym, że jeszcze dodatkowe rachunki będą wychodziły i wtedy będziemy się zastanawiali, co z tym zrobić _ - powiedział Witecki.

Dodał, że z GDDKiA rozmawiają także podwykonawcy, którzy deklarują, że wykonali prace na rzecz Covec, ale nie mają na to umowy. Witecki przyznał, że w takich przypadkach domaganie się odszkodowania czy zadośćuczynienia finansowego jest skazane na porażkę.

_ - Będziemy się naprawdę starali rozwiązać te wszystkie problemy w granicach prawa, w sposób polubowny, żeby jak najszybciej uruchomić proces budowy na autostradzie A2 bez większych problemów _ - zaznaczył szef GDDKiA.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/43/t98859.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/drogowcy;zapewniaja;protesty;covec;nie;blokuja;budowy;a2,47,0,877615.html) Chińczy z A2 postawią na swoim? GDDKiA rozpoczęła negocjacje z wolnej ręki z potencjalnymi wykonawcami dwóch odcinków autostrady.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/158/t141726.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/chinczycy;dzis;musza;sie;wyniesc;z;a2,153,0,861081.html) Chińczycy dziś muszą się wynieść z A2 Donald Tusk zapowiedział, że niezależnie od przyjętego wariantu dokończenia budowy autostrady, prace zostaną wznowione w lipcu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/112/t80240.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/covec;nie;dokonczy;budowy;a2;gddkia;bedzie;domagac;sie;741;mln;zl,173,0,850349.html) COVEC nie dokończy budowy A2 Konsorcjum żądało zwiększenia wartości kontraktu w zamian za kontynuowanie inwestycji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)