Notowania

zatruty alkohol
09.10.2012 12:47

Ważna decyzja w sprawie czeskiego alkoholu

Po decyzji Głównego Inspektoratu Sanitarnego, można już sprowadzać alkohol zza południowej granicy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Dedek/Reporter)

Główny Inspektorat Sanitarny uchylił zakaz wprowadzania do obrotu mocnego alkoholu z Czech.

Rzecznik Inspektoratu Jan Bondar powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że decyzję tę podjęto, gdyż prowadzone od 16 września kontrole nie wykazały podwyższonej zawartości metanolu w napojach pochodzących z Czech._ - Sprawdzono blisko 70 tysięcy punktów handlowych i restauracji. Przebadano ponad 600 próbek alkoholu. Wszystkie dały efekt negatywny - _powiedział Bondar.

W kilku przypadkach stwierdzono natomiast metanol w spirytusie, kupowanym w Czechach prywatnie. Nie należy więc pić alkoholu pochodzącego z nieznanych źródeł, szczególnie nie posiadających polskich znaków akcyzy.

Pod koniec września Czesi znieśli prohibicję, która objęto mocniejsze alkohole. Zniesienie zakazu sprzedaży dotyczyło tylko tych, które zostały wyprodukowane przed 1 stycznia 2012 roku oraz są wyposażonym w _ akty urodzenia _ dokumentujące ich pochodzenie. Jednocześnie został zniesiony zakaz wywozu wspomnianych powyżej alkoholi.

Przypomnijmy, że czeski gabinet w połowie września wprowadził zakaz eksportu, uprzedzając Komisję Europejską, która zamierzała zrobić to samo. Czechy stopniowe złagodzenie prohibicji konsultowały z Komisją Europejską, która rzekomo obiecała, że zgodzi się na to co zdecyduje Praga.

Sprzedaży i dystrybucji wysokoprocentowych alkoholi zakazał minister zdrowia 14 września br. Trujący alkohol dotychczas spowodował śmierć 26 osób.

Czytaj więcej w Money.pl
Wprowadzili zakaz importu mocnych alkoholi Rosja wprowadziła zakaz sprowadzania z Republiki Czeskiej wysokoprocentowego alkoholu w związku z licznymi przypadkami zatruć
Czeski rząd łagodzi prohibicję - Zniesiono prohibicję na alkohol wyprodukowany przed rokiem 2012 - powiedział gazecie członek rządu, którego tożsamości nie ujawniono.
Afera alkoholowa w Czechach. Mają sprawców W skutek spożycia nielegalnie wprowadzonego do obrotu alkoholu metylowego zmarło dotąd 25 osób.
Tagi: zatruty alkohol, alkohol, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz