Notowania

prawo
17.12.2018 09:34

MSZ może wprowadzać podróżnych w błąd. Uważaj, bo błędne informacje o paszportach skasują twoje wakacje

Ministerstwo Spraw Zagranicznych na stronie internetowej informowało wybierających się do Jordanii, że paszport powinien być ważny przez co najmniej 3 miesiące. Lecący tam Łukasz dopiero na lotnisku usłyszał, że nie poleci, bo dokument powinien być ważny przez pół roku. MSZ ociąga się z wyjaśnieniem tego zamieszania.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrzej Hulimka/REPORTER)
Informacje dotyczace paszportów najlepiej sprawdzić w kilku źródłach. Prosty błąd może oznaczć strate pieniędzy wydanych na niezrealizowaną podróż.

"Państwo z kartonu, Państwo istniejące czysto teoretycznie. Lekcja patriotyzmu na 100 lecie niepodległości. Strona MSZ Polski podaje nieprawdziwe informacje, właśnie zostałem zawrócony z lotniska, lot do Jordanii. Na stronie MSZ paszport ma być ważny 3 miesiące, a w rzeczywistości 6 miesięcy” - napisał na FB Łukasz.

W pełnym emocji wpisie relacjonuje również swoją rozmowę z urzędnikiem MSZ. Według Łukasza, w resorcie wiedzą o błędzie na stronie, ale nie zamierzają go zbyt szybko naprawić. Czytelnik przekonuje również, że pewnie na taką okoliczność ostrzegają, że mogą się mylić.

Kontrowersyjny projekt nowego paszportu

Rzeczywiście na stronie czytamy, że ”MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne, jednak mają one charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń”.

Inni też nie wiedzieli?

Z kolei celniczka na lotnisku nie miała żadnych wątpliwości i poinformowała Łukasza, że już ”kilkanaście osób odprawiła z kwitkiem” z tego powodu.

- Sprawa jest mocno rozwojowa, bo rozmawiałem i z MSZ i Strażą Graniczną. Nie radzą sobie na tyle, że odesłali mnie do Wydziału Spraw Cudzoziemców - powiedział nam we wtorek Łukasz.

Czy rzeczywiście MSZ mylił się na stronie? Pytania zadaliśmy już tydzień temu, ale do czasu opublikowania tego artykułu, nie otrzymaliśmy jeszcze odpowiedzi. Co ciekawe już dziś MSZ informuje, że ”wymagany jest minimum 6-miesięczny okres ważności paszportu przy wjeździe”.

Jednak jeszcze w piątek, kiedy Łukasz to sprawdzał na tej samej stronie była informacja o 3 miesiącach. Na co dowodem jest zrzut ekranu opublikowany przez Łukasza.

fot. screenshot FB

Dziś na infolinii MSZ poinformowano nas już prawidłowo. W rozmowie próbowaliśmy również ustalić, kiedy zatem błąd poprawiono. Urzędnik nie był w stanie sprecyzować, kiedy doszło do poprawki, ale zgodnie z jego wiedza tę informację zmieniono.

Najmniej 6 miesięcy

Niestety, informacja o 3 miesiącach jest powielana przez wiele serwisów dla podróżników. Wpisując w wyszukiwarkę ważność paszportu do Jordanii, w początkowych wynikach można przeczytać, że te 3 miesiące w zupełności wystarczą.

- My bezpiecznie podajemy, że paszport powinien być ważny jeszcze przez co najmniej 6 miesięcy. Często jednak mamy sprzeczne informacje od urzędów i rezydentów będących na miejscu. Chcemy jednak, by podróżni nie mieli problemów, dlatego w przypadku Jordanii informujemy naszych klientów, że to 6 miesięcy - mówi pracownik infolinii jednego z większych polskich biur podróży.

Dzwonimy również do firmy, która specjalizuje się w izraelskich i jordańskich wakacjach. Tu też nie mają wątpliwości, że paszport powinien być ważny przez co najmniej 6 miesięcy, oczywiście biorąc pod uwagę datę wylotu.

- Nie słyszałem o 3 miesiącach w tym rejonie świata. Normą dla państw arabskich, ale też i pozostałych afrykańskich jest pół roku - słyszymy od konsultantki z infolinii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: prawo, jordania, wakacje, wylot, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-12-2018

Arawiagamoń z tego Pana Łukasza, informacje państwowe te najważniejsze i mniej ważne znajdzie na stronie TV Trwam Radia Maryja itp pana Rydzyka, tam też … Czytaj całość

17-12-2018

MickZa czasów SLD czy PO były rzetelne dane.

17-12-2018

twoj asystent podrozylukaszu nie ma co sie zalic tylko miec zawsze paszport wazny rok czasu przynajmniej.

Rozwiń komentarze (173)