Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|

MSZ może wprowadzać podróżnych w błąd. Uważaj, bo błędne informacje o paszportach skasują twoje wakacje

173
Podziel się:

Ministerstwo Spraw Zagranicznych na stronie internetowej informowało wybierających się do Jordanii, że paszport powinien być ważny przez co najmniej 3 miesiące. Lecący tam Łukasz dopiero na lotnisku usłyszał, że nie poleci, bo dokument powinien być ważny przez pół roku. MSZ ociąga się z wyjaśnieniem tego zamieszania.

Informacje dotyczace paszportów najlepiej sprawdzić w kilku źródłach. Prosty błąd może oznaczć strate pieniędzy wydanych na niezrealizowaną podróż.
Informacje dotyczace paszportów najlepiej sprawdzić w kilku źródłach. Prosty błąd może oznaczć strate pieniędzy wydanych na niezrealizowaną podróż. (Andrzej Hulimka/REPORTER)

"Państwo z kartonu, Państwo istniejące czysto teoretycznie. Lekcja patriotyzmu na 100 lecie niepodległości. Strona MSZ Polski podaje nieprawdziwe informacje, właśnie zostałem zawrócony z lotniska, lot do Jordanii. Na stronie MSZ paszport ma być ważny 3 miesiące, a w rzeczywistości 6 miesięcy” - napisał na FB Łukasz.

W pełnym emocji wpisie relacjonuje również swoją rozmowę z urzędnikiem MSZ. Według Łukasza, w resorcie wiedzą o błędzie na stronie, ale nie zamierzają go zbyt szybko naprawić. Czytelnik przekonuje również, że pewnie na taką okoliczność ostrzegają, że mogą się mylić.

Zobacz także: Kontrowersyjny projekt nowego paszportu

Rzeczywiście na stronie czytamy, że ”MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne, jednak mają one charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń”.

Inni też nie wiedzieli?

Z kolei celniczka na lotnisku nie miała żadnych wątpliwości i poinformowała Łukasza, że już ”kilkanaście osób odprawiła z kwitkiem” z tego powodu.

- Sprawa jest mocno rozwojowa, bo rozmawiałem i z MSZ i Strażą Graniczną. Nie radzą sobie na tyle, że odesłali mnie do Wydziału Spraw Cudzoziemców - powiedział nam we wtorek Łukasz.

Czy rzeczywiście MSZ mylił się na stronie? Pytania zadaliśmy już tydzień temu, ale do czasu opublikowania tego artykułu, nie otrzymaliśmy jeszcze odpowiedzi. Co ciekawe już dziś MSZ informuje, że ”wymagany jest minimum 6-miesięczny okres ważności paszportu przy wjeździe”.

Jednak jeszcze w piątek, kiedy Łukasz to sprawdzał na tej samej stronie była informacja o 3 miesiącach. Na co dowodem jest zrzut ekranu opublikowany przez Łukasza.

fot. screenshot FB

Dziś na infolinii MSZ poinformowano nas już prawidłowo. W rozmowie próbowaliśmy również ustalić, kiedy zatem błąd poprawiono. Urzędnik nie był w stanie sprecyzować, kiedy doszło do poprawki, ale zgodnie z jego wiedza tę informację zmieniono.

Najmniej 6 miesięcy

Niestety, informacja o 3 miesiącach jest powielana przez wiele serwisów dla podróżników. Wpisując w wyszukiwarkę ważność paszportu do Jordanii, w początkowych wynikach można przeczytać, że te 3 miesiące w zupełności wystarczą.

- My bezpiecznie podajemy, że paszport powinien być ważny jeszcze przez co najmniej 6 miesięcy. Często jednak mamy sprzeczne informacje od urzędów i rezydentów będących na miejscu. Chcemy jednak, by podróżni nie mieli problemów, dlatego w przypadku Jordanii informujemy naszych klientów, że to 6 miesięcy - mówi pracownik infolinii jednego z większych polskich biur podróży.

Dzwonimy również do firmy, która specjalizuje się w izraelskich i jordańskich wakacjach. Tu też nie mają wątpliwości, że paszport powinien być ważny przez co najmniej 6 miesięcy, oczywiście biorąc pod uwagę datę wylotu.

- Nie słyszałem o 3 miesiącach w tym rejonie świata. Normą dla państw arabskich, ale też i pozostałych afrykańskich jest pół roku - słyszymy od konsultantki z infolinii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(173)
Polak
4 lata temu
Piszecie tak jakby PiS rządził pół wieku...niech ten pan nie zachowuje się jak dziecko... myśląc o wyjeździe z granicę i mówię tu o wyjeździe poza teren uni, że takie rzeczy jak ważny paszport ten pan powinien się zainteresować zanim zaplanuje wyjazd a nie zachowywać się jak dziecko że jemu nikt nie powiedział, ja też miałem ważny paszport 3 miesiące, i planowałem wyjazd do Brazyli, i sam poszedłem nie pytając się urzędu że chciałabym wyrobić nowy paszport bo zamierzam opuścić unię, i nie było problemu rzadnego, po trzech tygodniach otrzymałem paszport na kilka lat..i w czym Problem..!!!!! Sam człowieku się zainteresuj a nie zwalasz zaraz na PiS..!!!!
Tak
4 lata temu
Za mało urzędników, rodziny się skończyły.
Mar
4 lata temu
To są właśnie "fachowcy" z PiS, którzy teraz nami rządzą. Jestem przerażony niekompetencja "swoich".
Takie tam
4 lata temu
Dziwię się Panu Łukaszowi, jeśli dostaje wizę na 3 miesiące... i paszport ma ważny tylko przez 3 miesiące. To logiczne jest, że nikt takiego Pana Łukasza z paszportem kończącym ważność za 3 miesiące nie przepuści na granicy.
bas
4 lata temu
dziadostwo coraz większe ... a miało być tak pięknie ...
...
Następna strona