Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prawo pracy
12.12.2018 06:28

Ważny wyrok TK dla pracowników: przywrócenie do pracy także dla zatrudnionych na czas określony

Trybunał Konstytucyjny zadecydował, że w pewnych sytuacjach także osoby pracujące na umowie na czas określony mogą żądać przywrócenia do pracy. Ten wyrok oznacza lepszą ochronę zwalnianych przed terminem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Joanna Karnat/Wikimedia (CC BY 3.0))
Trybunał Konstytucyjny uznał, że zwolniony przed czasem z umowy na czas określony może żądać przywrócenia do pracy

Wtorkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego to dobra wiadomość dla tysięcy starszych pracowników. W razie bezprawnego zwolnienia ich przed upływem terminu zatrudnienia na umowie o prace na czas określony będą mogli domagać się przywrócenia do pracy na dotychczasowych zasadach, informuje "Rzeczpospolita".

Trybunał pochylił się nad wątpliwością, jaką zgłosił Sąd Rejonowy w Koninie. Dotyczyły one sprawy pielęgniarki, która po przepracowaniu 25 lat na umowie na czas nieoznaczony poprosiła o zmianę jej na czas określony. Miało to miejsce w 2013 r. i było podyktowane tym, że na takiej zamianie zyskała finansowo.

Przed wyższym wiekiem emerytalnym nie ma ucieczki. Ekonomista FOR podaje przykład

Zadowolenie z podjętej decyzji nie trwało długo. Gdy dwa lata później szpital chciał wdrożyć kolejne cięcia, pielęgniarka nie zgodziła się na wypowiedzenie jej dotychczasowych warunków zatrudnienia i złożyła pozew o przywrócenie jej dotychczasowych warunków wynagrodzenia i pracy.

Sąd rejonowy nabrał wątpliwości, gdyż w przypadku w przypadku bezprawnego zwolnienia osoby zatrudnionej na czas określony Kodeks pracy przewiduje tylko prawo do odszkodowania. Z możliwości przywrócenia do pracy albo przywrócenia warunków zatrudnienia sprzed wypowiedzenia zmieniającego korzystają wyłącznie zatrudnienia na umowie na czas nieokreślony. Niewielki wyjątek uczyniono na rzecz kobiet w ciąży i związkowców zatrudnionych na umowie na czas określony.

Trybunał stanął na stanowisku, że różnicowanie uprawnień pracowników w wieku przedemerytalnym w zależności od tego, czy mają umowę na czas określony czy nie, jest niezgodne z konstytucyjną zasadą równości.

Ograniczanie zakresu roszczeń – wyłącznie do odszkodowania – nie spełnia też celu, jakim jest ochrona przed zwolnieniem w wieku przedemerytalnym. Zakłada ona to, by pracownik wypracował staż niezbędny do uzyskania świadczeń z ZUS.

Orzeczenie ma skutki nie tylko dla pracowników, lecz również pracodawców. Jak zauważył w rozmowie z "Rzeczpospolitą" prof. Arkadiusz Sobczyk z UJ, przywracany do pracy, który korzysta ze szczególnej ochrony przed zwolnieniem, będzie miał prawo do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy.

"Rz" zastanawia się, czy z możliwości żądania przywrócenia do pracy nie powinni korzystać również inni pracujący na umowach na czas określony, którzy nie mają szczególnej ochrony przed zwolnieniem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: prawo pracy, trybunał konstytucyjny, umowa na czas nieokreślony, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-12-2018

brawo dobra zmianaa antypolscy złodzieje z PO-PSL 8 lat bełkotali "niedasie" i "nimapinindzy"

12-12-2018

jaki z pakikomuna w wydaniu PiS

12-12-2018

EgonSocjalizm wraca

Rozwiń komentarze (63)