Notowania

zus
04.08.2015 15:46

We wrześniu ZUS ogłosi przetarg na utrzymanie systemu informatycznego

We wrześniu ZUS ma ogłosić przetarg na utrzymanie swojego systemu informatycznego. Zwycięzca zacznie realizować umowę od października 2017 r. Zakład liczy, że odległy termin skłoni większą liczbę firm do ubiegania się o zamówienie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Krystian Dobuszyński / Reporter)

Będzie kolejna informatyzacja ZUS. Już we wrześniu ma ruszyć przetarg. Umowa ma być realizowana od października 2017 roku. Zwycięska firma będzie mieć około dwóch lat na stworzenie systemu, który obejmie wszystkich Polaków. Cena? Kilkaset milionów złotych.

Obecnie za utrzymanie systemu informatycznego ZUS odpowiada firma Asseco, która ma umowę do jesieni 2017 r. Była jedyną, która przystąpiła w 2013 r. do przetargu na utrzymanie Kompleksowego Systemu Informatycznego (KSI).

- Nam nie chodzi o to, żeby nasz dotychczasowy dostawca tego rozwiązania, czyli firma Asseco była na siłę wymieniana na innego dostawcę. Naszym celem jest to, żeby dać szansę potencjalnym nowym dostawcom na to, żeby złożyć ofertę w tym postępowaniu - powiedział wiceprezes ZUS Radosław Stępień na konferencji prasowej we wtorek.

- Z naszego punktu widzenia najważniejsze jest, żeby wygrała firma, która świadczy usługi najwyższej jakości za najniższą cenę - dodał dyrektor Departament Zarządzania Systemami Informatycznymi ZUS Jakub Dąbrowski.

Jak poinformowano na konferencji, na wrzesień Zakład planuje opublikowanie ogłoszenia o przetargu. Samo postępowanie - w trybie konkurencyjnym, dwustopniowym - ma potrwać 12 miesięcy. Kolejny rok zwycięzca ma otrzymać na zapoznanie się z systemem i przejęcie odpowiedzialności za jego utrzymanie. Umowa ma być podpisana na cztery lata.

Jak mówił Stępień, ZUS stara się na tyle wcześnie przeprowadzić przetarg, by również konkurenci Asseco byli w stanie złożyć wiążące oferty. Dąbrowski z kolei powiedział, że ZUS nie chce obniżać kryteriów dotyczących jakości zamawianych usług, lecz dać więcej czasu ewentualnym wykonawcom na zdobycie odpowiedniej wiedzy o Zakładzie.

Prócz utrzymania kompleksowego systemu informatycznego Zakład ma w planach także przetargi na rozwój systemu, na tzw. szynę usług oraz hurtownię danych. ZUS podkreśla, że wszystkie cztery będą ogromnymi zamówieniami, czyli "znaczącym kąskiem" dla rynku.

- Chcielibyśmy, żeby rynek IT wykreował realną konkurencję tak, żebyśmy mogli realizować swoje cele w zdecydowanie bardziej optymalny sposób - zadeklarował Stępień.

W październiku 2013 r. ZUS w wyniku rozstrzygnięcia przetargu podpisał umowę na świadczenie usług utrzymania KSI. Zlecenie trafiło ponownie do Asseco Poland. Wartość czteroletniej umowy to 595,77 mln zł brutto. Zakład podawał, że roczna planowana kwota na utrzymanie systemu to około 90 mln zł, natomiast dodatkowe 30 mln zł to roczny koszt integratora. Dodatkowo około 30 mln zł rocznie jest zarezerwowane na usługi dodatkowe.

Tagi: zus, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, e-biznes, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz