Notowania

Polska stale dokłada do węgla. Kopalnie już wchłonęły miliardy

Dopłaty do górnictwa i energetyki węglowej kosztowały Polskę przez ostatnie ćwierć wieku średnio 8,5 mld zł rocznie

Podziel się
Dodaj komentarz
(WOJCIECH STROZYK/REPORTER)
Polska pompuje w energetykę węglową potężne nakłady.

. To nie koniec. Do 2030 rok możemy wydać na ten cel kolejne 155 mld zł.

Polska pompuje w energetykę węglową potężne nakłady. Kroplówka utrzymująca przy życiu czarną energię jeszcze bardziej zostanie rozkręcona. Jak podaje "Rzeczpospolita", w latach 2017–2030 na ten cel wydamy 154,8 mld zł. Z tego aż 38,2 mld zł popłynie na utrzymanie rynku mocy – czytamy.

Aby utrzymać płynność finansową górniczych firm dokładają się spółki kontrolowane przez Skarb Państwa. Od 2014 roku wpompowały już 7,4 mld zł – wynika z wyliczeń "Rz". Najwięcej środków poszło na Polską Grupę Górniczą.

Kolejne 2 mld 350 mln zł z budżetu państwa pójdzie na górników. Jak pisaliśmy wmoney.pl, rodziny emerytów górników dostaną jeszcze w tym roku po 10 tys. zł. Będą to wypłaty rekompensat za utracone deputaty węglowe.

- 240 tys. rodzin emerytów górników dostanie po 10 tys. zł tytułem rekompensaty za utracone składniki wynagrodzenia w postaci deputatów. Te pieniądze będą wypłacane do końca tego roku - poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Polskie górnictwo w liczbach

Do tego jednak będzie potrzebna nowelizacja budżetu. Jak pisaliśmy w money.pl, problemy z emeryckimi deputatami rozpoczęły się w 2012 r., kiedy szukające oszczędności spółki węglowe zaczęły wypowiadać prawo do deputatu węglowego dla emerytów i rencistów.

W efekcie ci emeryci, wobec których zobowiązania przejęło państwo, nadal dostają deputat w postaci ekwiwalentu pieniężnego, a ci, którzy powinni otrzymywać świadczenia od spółek węglowych, zostali go pozbawieni.

- Można powiedzieć, że Barbórka w tym roku przyszła nieco wcześniej – zaznaczył wicepremier Mateusz Morawiecki odnosząc się do decyzji wypłaty rekompensat za utracone deputaty węglowe.

Tagi: węgiel, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-10-2017

ElwiraTVP is tak już namieszała w głowach pisolaków że z wielką przyjemnością zapłacą po tysiąc zł za węgiel i, po 10zł za masło. Bo to patriotyzm jest jak … Czytaj całość

02-10-2017

Paweł1990WSZYSCY mówią tylko ile to górnictwo pochłania pieniędzy, jednak NIKT nie mówi o zyskach kopalń oraz o tym ile kopalnie wpłacają do budżetu. W … Czytaj całość

02-10-2017

ZK590jakim cudem można dokładać do kopalń jeżeli ja za tonę węgla płacę 250$ ? Po drugie jakim cudem deficytowa firma, dotowana przez podatników … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (106)
Polecane
Najnowsze
Popularne