Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosja może się cieszyć. Będziemy kupować od niej więcej węgla

135
Podziel się:

Polska Grupa Górnicza ma kłopoty, więc Polska zaczyna sprowadzać coraz więcej węgla zza granicy. W ciągu kilku miesięcy przywieźliśmy o 600 tys. ton surowca więcej. Coraz bardziej realna jest wizja wydobywczej zapaści u największego producenta.

600 tys. ton węgla. O tyle urósł w ciągu szcześciu miesięcy import tego surowca do Polski
600 tys. ton węgla. O tyle urósł w ciągu szcześciu miesięcy import tego surowca do Polski (WOJCIECH STROZYK/REPORTER)

- Polska Grupa Górnicza nie ma szans na zrealizowanie rocznych planów wydobywczych - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna". Tymczasem resort energii jest przekonany, że wcześniej założone cele można wykonać.

Dziennik ustalił, że Polska Grupa Górnicza wydobyła w pierwszym półroczu 12,7 mln ton węgla. Spółka informuje jednak, że było to aż 14,5 mln ton. Jak to możliwe? Wszystko przez przejętę od Katowickiego Holdingu Węglowego kopalnie. W rękach PGG są oficjalnie od 1 kwietnia. Spółka jednak zsumowała wyniki. To jednak wciąż za mało, by wyrobić wcześniejsze założenia.

32 mln ton węgla - tyle według planu powinno się udać wydobyć w tym roku. I już widać, że plan rozjedzie się z rzeczywistością. O tym, że kłopoty faktycznie są, świadczą stystyki. W tym wypadku dane dot. sprowadzanego zza granicy surowca. Import węgla w pierwszym kwartale - według danych DGP - wyniósł 3,7 mln ton. W 2016 roku było to 3,2 mln ton. Skok jest więc aż o 600 tys. ton.

Zobacz także: Zobacz także: Polskie skarby na dnie Pacyfiku

Spora część nadwyżki pochodzi z Rosji. W ubiegłym roku kupiliśmy tam 2 mln ton węgla. Dziś jest to już 2,3 mln ton. Dziennik szacuje, że tegoroczny import może wynieść nawet dwa razy tyle.

Efekt? Potrzeby finansowe firmy będą rosły. Nieoficjalnie mówi się, że konieczny będzie kolejny zastrzyk finansowy. Poprzedni zapewniły polskie firmy energetyczne, które na ratowanie Kompanii Węglowej wydały 3 mld zł. Teraz nie chcą już słyszeć o żadnych dotacjach. Nawet, jeżeli naciskać będzie resort energii.

PGG pomimo mniejszego wydobycia nie zmienia planów. Spółka chce w tym roku wypracować 400 mln zł zysku. Prezes PGG Tomasz Rogala zdementował milka miesięcy temu informacje, że w związku z sięgającym 1,7 mln ton ubytkiem wydobycia w stosunku do planu w pierwszych miesiącach roku, spółka miała korygować roczny plan wydobycia do ok. 28 mln ton.

- W pierwszych zimowych miesiącach roku na rynku pojawiła się wielka panika, związana ze wzmożonym zimą popytem na węgiel. Ale kiedy postawiliśmy do dyspozycji dodatkowe 150 tys. ton, to już nie było chętnych - powiedział Rogala, uczestniczący w rozpoczętym w Katowicach IX Europejskim Kongresie Gospodarczym.

Rogala przyznał, że niewykonanie planu wydobycia w początkach roku było efektem braku rezerw technologicznych w kopalniach, co wynikało z decyzji podjętych w przeszłości.

- Proces ograniczania nakładów inwestycyjnych poszedł trochę za daleko. Działania w górnictwie są uzależnione od sił przyrody i wrażliwe na błąd ludzki, stąd brak rezerw jest co najmniej lekko ryzykowny. Obecnie odbudowujemy te rezerwy, co ma zapewnić nam stabilność produkcji na przyszłość - zapewnił prezes.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(135)
dic
6 lat temu
przeciez przez poprzednie lata setki miliony ton zalegalo na placach a tu nagle problemy z brakiem wegla co jest grane PO mowilo ze trzeba sprzedac kopalnie najlepiej niemcom pytam czyje interesy reprezentuje ta partia
TML
6 lat temu
JAK PROWADZISZ FIRME I DOPROWADZISZ JĄ DO PLAJTY IDZIESZ NA BRUK A POLITYCY AWANSUJĄ JEDNA Z NAJLEPSZYCH KOPALŃ KATOWICKIEGO HOLDINGU WĘGLOWEGO ZOSTAŁA ZAMKNIĘTA FIRMA DOPROWADZONA DO PLAJTY KOPEX PLAJTA ZAKLADY NAPRAWCZE PLAJTA GDZIE SĄ CI LUDZIE CO DOWODZILI TYM STATKIEM AWANS ,
aab
6 lat temu
przecież Rosja już do tej pory z 10 razy zbankrutowała - więc o czym piszą ?
www
6 lat temu
W Polsce pisacy i politycy chcą ciągle krytykować Putina, ale szkoda, że nie mamy takiego prezydenta.
Precz z wegle...
6 lat temu
A dlaczego nie odchodzimy od wegla?
...
Następna strona