Notowania

Wielka Brytania. Biznes drży przed brexitem

Zaniepokojenie biznesmenów na Wyspach w związku z brexitem jest najwyższe od czasów referendum, czyli od czerwca 2016 r. – ostrzega firma doradcza Deloitte.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Amer Ghazzal/REX/Shutterstock)
Przedsiębiorcy to najwięksi pesymiści w sprawie Brexitu

Zaniepokojenie biznesmenów na Wyspach w związku z brexitem jest najwyższe od czasów referendum, czyli od czerwca 2016 r. – ostrzega firma doradcza Deloitte.

Eksperci z firmy doradczejprzepytali dyrektorów finansowych 95 firm, z czego 18 jest notowanych na prestiżowym indeksie FTSE100. Wynik? Aż 79 proc. z nich spodziewa się pogorszenia środowiska biznesowego w wyniku wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. To o cztery procent więcej niż w połowie roku.

Wiceminister do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. "Stay tuned, bądźcie czujni"

I zarazem trzeci kolejny kwartał, w którym odnotowano wzrost obaw. Dziś są one najwyższe od początku prowadzenia badania.

To nie koniec, bo do tego spadła wiara menedżerów w poprawę sytuacji w najbliższym czasie. Tylko 13 proc. twierdzi, że myśli o przyszłości z większym optymizmem niż trzy miesiące temu. To o ponad 11 proc. mniej niż w lipcu.

To czyni przedsiębiorców brytyjskich największymi pesymistami co do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przekłada się to na skłonność do inwestowania. Jedynie 12 proc. kadry zarządzającej na Wyspach uważa, że to dobry moment na ryzyko. W dodatku aż 44 proc. spodziewa się spadku wydatków w najbliższych trzech latach.

Firmy z Wielkiej Brytanii bronią się przed brexitem, przenosząc część operacji do Europy kontynentalnej lub po prostu zakładając w Unii swoje spółki-córki. Zresztą robią to nie tylko Anglicy. Jakiś czas temu przeniesienie swojej głównej europejskiej siedziby z Londynu do Amsterdamu zapowiedział Panasonic.

Ostateczne porozumienie w sprawie brexitu musi mieć miejsce najpóźniej w listopadzie. Inaczej, jak przekonują Bruksela i Londyn, nie będzie odpowiednio dużo czasu na ratyfikację dokumentów przez brytyjską Izbę Gmin i Parlament Europejski.

Brexit bez porozumienia sprawiłby, że handel między Wspólnotą a Wielką Brytanią regulowałby przepisy Światowej Organizacji Handlu. Powróciłyby także szczegółowe kontrole celne i graniczne.

Wielka Brytania ma opuścić Unię Europejską 29 marca 2019 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: brexit, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-10-2018

MasterSami chcieli to maja syf

09-10-2018

RosjaninBardzo dobrze się stało, jestem Rosjaninem i bardzo mi się podoba polityka Kaczyńskiego, Orbana i brexit, Rosja znów będzie potężna , Anglikom … Czytaj całość

08-10-2018

ipLondyńskie finansowe City odleci do np. FRANKFURTU nad Menem a gospodarkę brytyjską będą w końcu amerykańskie biznesmeny i superfortece zostaną na … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (4)