Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Imigranci stracą unijne świadczenia? Premier Wielkiej Brytanii ma plan

115
Podziel się:

Odetną imigrantów od zasiłków? Wielka Brytania wraca do pomysłu

Imigranci stracą unijne świadczenia? Premier Wielkiej Brytanii ma plan
(PHILIPPE HUGUEN)

Na Wyspach wraca pomysł odcinania imigrantów od zasiłków. "The Times" donosi, że premier Theresa May po Brexicie chciałaby ograniczenia świadczeń także dla tych nowych przybyszów unijnych, którzy dostaną pozwolenie, by żyć i pracować w Wielkiej Brytanii.

Pomysł powstał jeszcze za czasów Davida Camerona. Miał zastąpić opuszczenie szlabanu dla przybyszów unijnych. Nie zgadzała się na to Bruksela. Rok temu premier Beata Szydłokomentowała, że propozycje w sprawie ograniczenia praw socjalnych dla imigrantów są dla Polski nie do przyjęcia. Zwracała uwagę, że Polacy na wyspach budują PKB tego kraju. Więcej czytaj TUTAJ.

A teraz, jak donosi "The Times", nowa premier chciałaby zastosować oba rozwiązania równocześnie.

Nawet jeśli imigrant z Polski czy Hiszpanii dostanie pozwolenie na wjazd do kraju, będzie się musiał liczyć z ograniczonym dostępem do części świadczeń. Chodzi tu między innymi o tak zwane tax credits, czyli pomoc dla osób zatrudnionych, ale słabo zarabiających.

Ma to przynieść oszczędności budżetowe, ale też stanowić dodatkowe zniechęcenie dla potencjalnych imigrantów. Tyle, że - jak pisze dziennik - nie wszyscy patrzą na to z optymizmem. Przedsiębiorcy sygnalizują rządowi swój niepokój, obawiając się, że brytyjskiej gospodarce zabraknie rąk do pracy.

Kanclerz skarbu Philip Hammond sygnalizował w przeszłości, że rozumie te obawy, ale - co zaznacza "The Times" - przedsiębiorcy obawiają się, że "z całego gabinetu to właśnie premier jest najbardziej wroga w stosunku do słabo wykwalifikowanych imigrantów. I najmniej wyczulona na prośby biznesu".

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(115)
Gonia
8 lat temu
Tylko dostają ci co zarabiają najniższą krajową i mają dzieci, a kto nie ma dzieci nie ma nic. To tak jak w Polsce 500+.Rodzinne jest 80£ na dziecko co angielskie warunki nie jest żadna rewelacja 😑
Jasio
8 lat temu
Ale wy jesteście na nie rozgarnieci. Biorac tax credits nie okradasz państwa ponieważ należy sie to ludzia którzy pracują lecz mają za niskie dochody. Więc jak mozna wywnioskować i z reszta tak jest ze w UK za minimalną tez jest ciężko wyzyc jak i w Polsce dlatego dosajesz dodatki.
Naiwny
8 lat temu
A ja głupi myślałem, że nasi rodacy pojechali do Anglii za pracą a nie po zasiłki.
Gustavo Woltm...
8 lat temu
I niech odetną, bardzo dobrze, jak ktoś pojechał za granicę żerować na innym państwie to powinien się wstydzić. Pracy jest dużo, wystarczy poszukać, dla chcącego nic trudnego. Pozdrawiam, Gustavo Woltmann
Sprawiedliwie
8 lat temu
Bardzo dobrze. W każdym kraju powinno być rozsądne podejście do zasiłków, również dla imigrantów. Najlepiej zero zasiłków jeśli najpierw nie pracujesz w danym kraju minimum 5 lat. Żeby coś dostać ze wspólnej kasy, najpierw należy coś do niej dokładać. I to rozwiązałoby problem imigrantów siedzących w kraju tylko dla socjalu.
...
Następna strona