Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prywatyzaja
10.08.2009 12:41

Wielka prywatyzacja. Jutro decyzja rządu?

Listą spółek zajmuje się Komitet Stały RM, którym kieruje Michał Boni.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Leszek Szymański)

Komitet Stały Rady Ministrów zajmie się dziś dokumentem pt. _ Kluczowe spółki do prywatyzacji w latach 2009-2010 _i zdecyduje o przedstawieniu go do rozpatrzenia na wtorkowym posiedzeniu rządu - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Dokument ten aktualizuje Plan prywatyzacji na lata 2008-2011 _ w celu zrealizowania zakładanych w budżecie państwa w latach 2009 i 2010 przychodów prywatyzacyjnych _. Liście spółek towarzyszą projekty rządowych uchwał.

Zaktualizowany program prywatyzacji, przygotowany przez ministra skarbu Aleksandra Grada, zakłada przychody z prywatyzacji w wysokości 36,7 mld zł do końca 2010 roku.

Lista kluczowych projektów obejmuje m.in. sektor energetyki i chemii oraz sprzedaż części udziałów Skarbu Państwa w spółkach giełdowych, w tym od 10 do 41 proc. akcji KGHM oraz części akcji Lotos. Te dwie pozycje wywołały poruszenie wśród polityków i pracowników miedziowej spółki.

Wcześniej premier Donald Tusk zapowiedział rekomendowanie rządowi wyłączenia KGHM z szybkiej prywatyzacji. Według szefa rządu, prywatyzacja spółki nie jest opłacalna z punktu widzenia interesu państwa, bo dywidenda z zysku KGHM w ciągu pięciu-sześciu lat dałaby państwu takie same korzyści, co sprzedaż udziałów Skarbu Państwa.

Pod koniec lipca związkowcy z KGHM podpisali petycję w sprawie zaniechania prywatyzacji. Jak powiedział w poniedziałek w TVN CNBC Józef Czyczerski, szef miedziowej Solidarności, wszystkie związki zawodowe KGHM zdecydowały o dwugodzinnym strajku ostrzegawczym. Ma się on odbyć we wtorek, 11 sierpnia, od godz. 6.S

zef ZZPPM Zbigniew Zbrzyzny powiedział, że niewykluczony jest strajk generalny, jeśli rząd nie zrezygnuje z planów prywatyzacji KGHM.

ZOBACZ TAKŻE:

Wśród wymienionych przez resort skarbu spółek są także firmy energetyczne m.in. PGE, Tauron. Tym pozycjom sprzeciwia się z kolei wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.

_ - Minister Gospodarki podtrzymuje stanowisko zawarte w Programie dla elektroenergetyki. Zgodnie z jego postanowieniami, w rękach Skarbu Państwa mają pozostać strategiczne zasoby energetyczne kraju poprzez zachowanie kontroli nad dwoma głównymi firmami energetycznymi, tj. PGE S.A. i właśnie Tauron S.A. _ - podał w komunikacie resort.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: prywatyzaja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz