Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielkanocne jaja podrożały na Ukrainie o 70 procent

0
Podziel się:

Ukraińcy wydali w tym na stół wielkanocny o około 20 procent więcej niż w zeszłym roku.

Wielkanocne jaja podrożały na Ukrainie o 70 procent
(PAP/EPA)

Ukraińcy w tym roku obchodzą o wiele skromniejsze Święta Wielkanocne niż w latach poprzednich. Powodem jest trudna sytuacja gospodarcza. Najwięcej podrożały jajka, o 70 procent, mięso i alkohol o 30 proc. Dlatego tegoroczny stół jest bardzo skromny.

Ukraińcy wydali na stół wielkanocny o około 20 procent więcej niż w zeszłym roku: ponad 500 hrywien, czyli około 80 złotych. Połowa z tej sumy została przeznaczona na zakup mięsa i wędlin, 30 proc. na alkohol, a reszta - na jajka. Większe wydatki nie pokrywają przy tym wzrostu cen, który sięgnął w ciągu roku 44 procent. Najwięcej podrożały jajka, o 70 procent, mięso i alkohol o 30 proc. Dlatego tegoroczny stół jest bardzo skromny.

Ceny żywności wzrosły głównie z powodu znacznego spadku wartości hrywny, a w związku z tym także podwyższenia cen paliw. Władze zdecydowały się też na znaczne podwyżki cen prądu i gazu. Był to warunek stawiany przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, aby Ukraina mogła otrzymać kredyty z tej instytucji.

Prawosławni, grekokatolicy i staroobrzędowcy obchodzą Wielkanoc. Po całonocnych czuwaniach w cerkwiach, wierni prawosławni i grekokatolicy usiedli do wielkanocnego śniadania. Ich święta potrwają w zależności od Kościoła, od trzech do sześciu dni.

Wczoraj późnym wieczorem odprawiali uroczyste nabożeństwo, tak zwaną Jutrznię Paschalną. Modlitwa skończyła się nad ranem.

- Wielkanoc to najważniejsze święto chrześcijańskie, zarówno na Wschodzie, jak i na Zachodzie. Upamiętnia mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa - mówi prawosławny duchowny Jarosław Antosiuk.

Wiele prawosławnych i greckokatolickich cerkwi - inaczej niż wierni rzymskokatoliccy - posługują się kalendarzem juliańskim. Stąd różnica w czasie obchodzenia świąt. Czasami może ona wynieść ponad miesiąc.

Katolicy świętują Wielkanoc zawsze w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Prawosławie i kościoły wschodnie dodają jeszcze jeden warunek: Wielkanoc musi wypadać po zakończeniu Paschy żydowskiej.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)