Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wirus w polskim wojsku. Wybrano lekki pojazd od polskiego producenta

223
Podziel się:

Wirus - tak nazywa się lekki pojazd dalekiego rozpoznania, który dla wojsk specjalnych i rozpoznania wybrało MON. Jest to oferta firm Concept z Bielska-Białej i Polski Holding Obronny. Zaprezentowany ma zostać na wrześniowych targach zbrojeniowych w Kielcach.

Wirus w polskim wojsku. Wybrano lekki pojazd od polskiego producenta
(materiały prasowe Concept)
bELgsWol

Postępowanie na dostawę 118 pojazdów dalekiego rozpoznania (w ramach programu Żmija - PAP) Inspektorat Uzbrojenia MON uruchomił w marcu 2015 r. Pod koniec lipca br. poinformował o wyborze najkorzystniejszej oferty, wartej ok. 90,7 mln zł. Była to zarazem jedyna oferta w tym postępowaniu.

- Oferta została wybrana, czekamy na podpisanie umowy- powiedział prezes spółki Concept Tomasz Kłeczek. Zaznaczył, że pierwszą wersję firma zaprezentowała na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach w 2012 r.; obecna - dostosowana do szczegółowych wymagań zamawiającego, m.in. pod względem liczby miejsc i stanowiska dla strzelca, to czwarty wariant Wirusa.

* Jest porozumienie w sprawie rakiet Patriot *

bELgsWon

Zwrócił uwagę, że samochód jest lekki, wąski i krótki, co ułatwia jazdę i zawracanie w lesie, zarazem ma mocny wysokoprężny silnik, o pojemności ok. 2,5 l, dużą ładowność i duży zasięg. W pojeździe wykorzystano dostępne na rynku podzespoły, natomiast rama i konstrukcja kratownicowa powstały w kraju. Kabina jest otwarta, ale producent przewiduje możliwość jej zamknięcia; podłoga została wykonana z włókien szklanych, co zmniejsza masę pojazdu.

Firma z Bielska-Białej na razie nie pokazuje nowego Wirusa - na zdjęciu prezentujemy jego pierwowzór. Planuje jego prezentację na tegoroczny MSPO w Kielcach, które odbędą się na początku września.

bELgsWoO
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(223)
dfsd
4 lata temu
taniej byloby kupic Toyote Hilux i wyposazyc w WKM, sprawdzona w walce konstrukcja, na ciezkim froncie od Syrii po Somalie
fdg
4 lata temu
ciekawe dlaczego ma takie skomplikowane ksztalty, te wszystkei giecia, one w ogole czemus sluza? chodzi o opory powietrza, niewykrywalnosc dla radarow czy po porstu mial byc modowy look ? :DDDDDD
?
4 lata temu
To nad drzwiami to rolety antywłamaniowe.?
bELgsWoP
dr
4 lata temu
Wąski i krótki- pojazd dla lesników. W komplecie kożuchy i buty filcowe.. Paranoja, dla kogo to i po co? Na defiladach będzie wyglądał ładnie, zwłaszca jak załoga pomaluje buzie kredkami maskującymi. Ale ludzie to kupią.
gustavus
4 lata temu
Ten pojazd chyba w założeniach nie ma ochrony załogi. Żołnierze będą kładli worki z piaskiem i chałupniczo spawać płyty stalowe jak w Honkerach na misji irackiej.
...
Następna strona