Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
świat
06.07.2017 13:06

Spotkanie Putin-Trump. Prezydenci nie będą omawiać kwestii Patriotów dla Polski

Okazuje się, że kwestia sprzedaży Polsce przez USA baterii obrony powietrznej Patriot to temat drażliwy. - W trakcie piątkowego spotkania prezydentów Rosji i USA, Władimira Putina i Donalda Trumpa, nie będzie raczej mowy o tej kwestii - powiedział w czwartek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AFP PHOTO/NATALIA KOLESNIKOVA)

Okazuje się, że kwestia sprzedaży Polsce przez USA baterii obrony powietrznej Patriot to temat bardzo drażliwy. - W trakcie piątkowego spotkania prezydentów Rosji i USA, Władimira Putina i Donalda Trumpa, nie będzie raczej mowy o tej kwestii - powiedział w czwartek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Na codziennym briefingu dla mediów Pieskow pytany, czy temat ten pojawi się w trakcie pierwszego osobistego spotkania Putin-Trump, odrzekł, że "nie sądzi", by tak się stało.

Prezydencki rzecznik powiedział również, że Kreml "nie zgadza się z podejściem" wyrażonym przez Trumpa, który w czwartek mówił w Warszawie o "destabilizującym zachowaniu Rosji". Na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem RP Andrzejem Dudą Trump powiedział, że USA i Polska wspólnie "wypracowują reakcję na agresywne działanie i destabilizujące zachowanie Rosji".

Media rosyjskie relacjonując te słowa podkreślają, że Trump skrytykował działania Rosji w przededniu rozmów z Putinem, które mają odbyć się w Hamburgu, w kuluarach szczytu G20.

Rekordowo drogi przetarg MON. 30 mld zł za broń, której jeszcze nie ma

Szef polskiego MON Antoni Macierewicz poinformował w czwartek o podpisaniu memorandum z departamentem obrony USA, w którym rząd Stanów Zjednoczonych wyraża zgodę na sprzedanie Polsce baterii rakiet Patriot w najnowocześniejszej konfiguracji.

Memorandum przewiduje, że w pierwszej fazie wojska lądowe USA przedstawią Polsce ofertę dotyczącej czterech jednostek ogniowych (tj. dwóch baterii z 12 wyrzutniami) uzbrojonych w pociski PAC-3 MSE i wyposażonych w IBCS. Zestawy mają być wyposażone w obecnie dostępny sektorowy radar, a USA "nie są w stanie dostarczyć bieżących radarów (...) w celu wypożyczenia lub późniejszego odkupu". Dostawy mają się rozpocząć w roku 2022, osiągnięcie zdolności operacyjnej przewidziano na rok 2023.

Tagi: świat, rosja, obronność, dyplomacja, prezydent, pap, trump, usa, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-07-2017

emilekPolska tak się liczy dla Rosji i USA jak Prawo dla Kaczyńskiego Ziobry I Gowina -Rosja i USA wcześniej czy później się dogadają a Polska gdzie się nie … Czytaj całość

07-07-2017

fhrbgCzyli Ruskie już wiedzą,że Trump tylko obiecał ...i nie ma problemu do rozmów.

06-07-2017

olo głównyDonald musi uważać , żeby mu rusek czegoś nie zaiwanił.

Rozwiń komentarze (20)