Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Władze nakazały wycofaniny koniny ze sklepów

0
Podziel się:

Władze sanitarne nakazały pięciu firmom wycofanie ze sklepów 11 ton błędnie oznaczonej francuskiej koniny, przetworzonej na produkty spożywcze.

Władze nakazały wycofaniny koniny ze sklepów
(Bartosz Krupa/East News)

Holenderskie władze sanitarne nakazały pięciu firmom wycofanie ze sklepów 11 ton błędnie oznaczonej francuskiej koniny, przetworzonej na produkty spożywcze - poinformowało ministerstwo gospodarki Holandii w opublikowanym liście do parlamentu.

Produkty te trafiły do Holandii przez Belgię między styczniem a październikiem 2013 roku i najpewniej zostały już spożyte. Mięso miało fałszywe dokumenty, było oznaczone jako wołowina i nie nadawało się do jedzenia dla ludzi.

W zeszłym miesiącu we Francji zatrzymano 21 handlarzy bydłem, rzeźników i weterynarzy, podejrzewanych o nielegalne sprzedanie 200 koni wyścigowych oraz wykorzystywanych w przemyśle farmaceutycznym.

Skandal z koniną wybuchł w styczniu ubiegłego roku. W burgerach oznaczonych jako wołowe sprzedawanych w irlandzkich i brytyjskich supermarketach wykryto końskie mięso. W skandal zamieszani byli handlarze i rzeźnie m.in. z Rumunii i Holandii.

Holenderskie ministerstwo gospodarki poinformowało w liście, że najnowsza decyzja o wycofaniu produktów zawierających koninę została podjęta pod koniec grudnia, gdy do europejskiego systemu szybkiego ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach (RASFF) trafiło zgłoszenie w tej sprawie.

Holenderskie władze sanitarne próbowały wyśledzić mięso _ i skontaktowały się z zaangażowanymi firmami, zwracając się do niech o wycofanie mięsa z rynku _ - czytamy w liście. - _ Poproszą swoich klientów o wycofanie produktów ze sklepów, jeśli jest to jeszcze możliwe _ - dodano.

Czytaj więcej w Money.pl
300 ton fałszywego mięsa. Gdzie trafiło? Holenderski handlarz mięsem Willy Selten i jeden z jego współpracowników zostali aresztowani w związku ze sprzedażą 300 ton koniny jako wołowiny.
Ekspert: konina to wartościowe mięso Mięso jest źródłem białka, a jego skład aminokwasowy jest dobrze zbilansowany z potrzebami fizjologicznymi człowieka.
To mięso może zawierać koninę Produkty mięsne z Holandii, które niezgodnie z oznakowaniem na etykiecie mogą zawierać koninę, były eksportowane do 16 krajów UE.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)