Notowania

uchodźcy
09.04.2011 06:29

Włochy i Francja przeciw emigrantom z Tunezji

Wspólne patrole obu krajów będą kontrolować wybrzeża Tunezji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Ministrowie spraw wewnętrznych Włoch Roberto Maroni i Francji Claude Gueant postanowili, że wspólne patrole obu krajów będą kontrolować wybrzeża Tunezji, by zablokować napływ nielegalnych imigrantów.

Szefowie MSW spotkali się w Mediolanie, by załagodzić spór między Rzymem a Paryżem o tysiące tunezyjskich imigrantów przybyłych na włoską wyspę Lampedusa, których nie chce przyjąć Francja, zaostrzająca kontrole graniczne. Do rozmów doszło dzień po tym, gdy minister Maroni zarzucił Francji _ wrogą postawę _ oraz to, że _ pokazuje muskuły _.

_ - Po to, by ponaglić UE do działania i zapobiegać nielegalnej imigracji, podjęliśmy z Francją zgodną decyzję o wspólnym patrolowaniu wybrzeży tunezyjskich _ - oświadczył włoski minister. Wyraził zadowolenie z piątkowego spotkania, a inicjatywę tę uznał za ważną i _ mocną, konkretną odpowiedź na problemy, w obliczu których Włochy i Francja stoją w kwestii imigracji _.

_ - Problemy te chcemy rozwiązywać z Europą w duchu europejskiej solidarności, którą chcemy rozbudzić i umocnić _ - dodał Maroni. Jego zdaniem w rozwiązywaniu obecnego kryzysu wobec imigrantów z Tunezji, którzy chcą przedostać się do Francji, należy stosować reguły układu z Schengen oraz porozumienia francusko-włoskie.

_ - Władze francuskie mają prawo je zweryfikować, w ramach lojalnej współpracy. Wszystkie kwestie mogą zostać rozwiązane _ - podkreślił włoski minister, odnosząc się do spornej sprawy tymczasowych zezwoleń na pobyt we Włoszech, wydawanych imigrantom pragnącym udać się do innego kraju europejskiego. Francja zapowiadała wcześniej, że to nie wystarczy, aby przekroczyć granicę.

Minister Claude Gueant wyjaśnił: _ Jeśli chodzi o tymczasowe prawa pobytu, skłaniamy się do przestrzegania układu z Schengen i zasad wolnego ruchu, ale przy poszanowaniu artykułu numer 5, który przewiduje posiadanie ze strony imigrantów środków finansowych i dokumentów _. To zaś oznacza, że każda ze stron pozostała przy swoim - stwierdzają komentatorzy.

Do zaostrzenia francusko-włoskiego sporu o imigrantów doszło w czwartek. Gdy rząd w Rzymie zapowiedział przyznawanie tymczasowego prawa pobytu nielegalnym imigrantom z Tunezji, deklarującym wolę udania się do innego kraju europejskiego, ministerstwo spraw wewnętrznych Francji wydało wewnętrzny okólnik o zaostrzeniu kontroli granicznych wobec imigrantów. - _ Francja ma absolutne prawo odsyłać imigrantów do Włoch i to będzie robić _ - oznajmił szef MSW Francji.

W reakcji na ten krok minister Maroni ocenił, że obiekcje Francji nie są oparte na istniejących zasadach ruchu w strefie Schengen. Aby ten okólnik mógł wejść w życie, _ Francja musiałaby zawiesić stosowanie układu z Schengen albo wystąpić z niego _ - oświadczył włoski minister.

_ - Rozumiem, że we Francji są wybory w 2012 roku i że (prezydent Nicolas) Sarkozy ma rywala w skrajnej prawicy, lecz pokazywanie muskułów to błąd, a ustawianie wojska na granicach to błąd jeszcze większy _ - powiedział Roberto Maroni. Podobną opinię wyraził w piątek w wywiadzie prasowym szef włoskiej dyplomacji Franco Frattini, który zauważył, że _ twarda linia _ władz w Paryżu podyktowana jest koniecznością zmierzenia się prezydenta Sarkozy'ego z liderką Frontu Narodowego Marine Le Pen.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/139/t136331.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ponad;6;tys;uchodzcow;wlosi;sie;buntuja,147,0,802707.html) Ponad 6 tys. uchodźców, Włosi się buntują W ciągu ostatniej doby na Lampedusę przypłynęło kolejnych 450 osób.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/72/t102472.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wlosi;maja;juz;dosc;uchodzcow;z;afryki,12,0,796940.html) Włosi mają już dość uchodźców z Afryki Mieszkańcy włoskiej wyspy Lampedusa buntują się przeciwko napływowi uchodźców z Afryki Północnej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/71/t113223.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/berlusconi;negocjuje;powroty;imigrantow,211,0,806099.html) Berlusconi negocjuje powroty imigrantów Premier Włoch prowadził rozmowy w stolicy Tunezji na temat powrotu do tego kraju nielegalnych imigrantów, którzy napłynęli do Włoch.
Tagi: uchodźcy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz