Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Włosi rozmawiają z Chińczykami o swoim długu

0
Podziel się:

Minister gospodarki i finansów Włoch Giulio Tremonti spotkał się w Rzymie z delegacją chińską.

Włosi rozmawiają z Chińczykami o swoim długu
(World Economic Forum/CC)
bETCpbYR

Minister gospodarki i finansów Włoch Giulio Tremonti spotkał się w ubiegłym tygodniu w Rzymie z delegacją chińską - potwierdził rzecznik ministerstwa, odmawiając skomentowania treści rozmów, które według mediów miały dotyczyć zakupu włoskich obligacji.

Według innego bliskiego sprawy źródła, na które powołuje się Reuters, w skład delegacji wchodzili szef chińskiego państwowego funduszu inwestycyjnego China Investment Corp. Lou Jiwei oraz inne osoby, odpowiedzialne za państwowe lokaty.

Wcześniej dziennik _ Financial Times _ poinformował, że Włochy zwróciły się do Chin z prośbą o _ istotne _ zakupy włoskich papierów dłużnych, co pomogłoby złagodzić wątpliwości inwestorów w sprawie ustabilizowania długu publicznego, który sięgnął już 1,9 biliona euro.

bETCpbYT

Natomiast _ Wall Stret Journal _ doniósł, iż Włosi liczą, że Chińczycy wykupią _ znaczne ilości _ ich długu. Według tej samej gazety, cytującej osobę bliską sprawy, nie jest jasne, czy w następstwie niedawnych rozmów Pekin rzeczywiście dokona znacznego zakupu włoskich obligacji.

Jak się szacuje, około jedną czwartą liczących 3,2 bln euro rekordowych chińskich rezerw dewizowych stanowią papiery, nominowane w euro.

Były wiceprezes Narodowego Banku Chin Wu Xiaoling powiedział Reuterowi, iż _ panika _ inwestorów w związku z europejskim kryzysem zadłużeniowym jest niepotrzebna, a Chiny są gotowe współpracować z innymi na rzecz zwiększenia zaufania rynków.

bETCpbYZ

_ - Będziemy nadal wspierać europejskie przedsięwzięcia w celu utrzymania stabilnego euro _ - zaznaczył Wu, który jest obecnie członkiem Stałego Komitetu Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych.

Czytaj więcej o kryzysie we Włoszech Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/69/t113221.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wlochy;przyjely;wieksze;oszczednosci;cel;wyjscie;z;kryzysu;w;2013,131,0,905091.html) Jest megapoprawka. Wyciągnie ich z kryzysu? Senat Włoch uchwalił nową, uzupełnioną o kolejną poprawkę, wersję programu oszczędnościowego rządu Silvio Berlusconiego i udzielił wotum zaufania gabinetowi. Pakiet ma przynieść 54,2 miliarda euro oszczędności.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/113/t86641.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grecy;i;wlosi;zawodza;nie;dostana;pieniedzy,11,0,902411.html) Grecy i Włosi zawodzą. Nie dostaną pieniędzy? Unijni eksperci przerwali wizytę w Atenach, która miała zakończyć się raportem z realizacji programu reform przez Grecję. Komisja Europejska wyraziła też zastrzeżenia co do nowego planu oszczędnościowego Włoch.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/21/t87829.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wlochy;minister;finansow;zapowiada;wielkie;oszczednosci,178,0,890034.html) Przyszły tydzień rozwiąże problemy Włochów Włoski minister finansów Giulio Tremonti obiecał, że w przyszłym tygodniu przyjęte zostaną bardzo poważne środki oszczędnościowe.
bETCpbZu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)