Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Włoski Senat zaakceptował oszczędności

0
Podziel się:

Program rządu premiera Silvio Berlusconiego ma wyciągnąć kraj z kryzysu. Cała Europa obserwuje.

Włoski Senat zaakceptował oszczędności
(ec.europa.eu)
bEJaQVed

Senat Włoch uchwalił dziś program oszczędnościowy rządu premiera Silvio Berlusconiego i udzielił mu jednocześnie wotum zaufania. Plan przewiduje zwiększenie aktywów budżetowych o 47 mld euro do 2014 roku i znaczne zmniejszenie deficytu.

Jak w wielu innych przypadkach głosowań nad ustawami i rozporządzeniami o kluczowym dla państwa znaczeniu, także to połączono z głosowaniem nad wotum zaufania dla rządu. Za głosowało 161 senatorów. Przeciwko było 135 przedstawicieli opozycji. Prace nad przyjętym pod koniec czerwca programem przyspieszono w związku z kryzysem w strefie euro.

Pakiet oszczędnościowy przewiduje różnego rodzaju cięcia w nakładach na administrację wszystkich szczebli, ale bezpośrednio dotknie także, jak się podkreśla, obywateli.

bEJaQVef

I tak wprowadzone zostaną - i to już od poniedziałku - nowe opłaty w publicznej służbie zdrowia: 10 euro za wizytę lekarską u specjalisty i wystawienie recepty oraz 25 euro za skorzystanie z pomocy pogotowia ratunkowego w niegroźnych dla życia przypadkach. Ponadto przewiduje się likwidację bądź zmniejszenie ulg podatkowych i dodatkowy podatek w wysokości 5 procent od najwyższych emerytur, wynoszących ponad 90 tys. euro rocznie.

Zakłada się, że pełna realizacja programu zapewni w ciągu trzech lat oszczędności w łącznej kwocie ponad 70 mld euro w ciągu trzech lat.

W poprzedzającym głosowanie wystąpieniu w Senacie minister finansów Giulio Tremonti oświadczył, że pakiet jest _ dokładny, właściwy i zgodny z linią, uzgodnioną precyzyjnie z Unią Europejską _. Podkreślił, że celem programu jest _ dobro wspólne _. Tremonti wyjaśnił, że zawiera on również 16 nowych działań, które mają sprzyjać wzrostowi gospodarczemu.

Na drugiej stronie czytaj, co Włosi mówią o przyszłości Europy

bEJaQVel

_ - Dzisiaj Europa spotyka się z przeznaczeniem; ocalenie nie nadchodzi ze świata finansów, ale od polityki. Lecz polityka nie może popełnić błędów _ - mówił minister. Dodał: _ Jest jak na Titanicu, nie ratują się nawet pasażerowie z pierwszej klasy _.

_ - Bez równowagi w finansach publicznych potwór zadłużenia, który pochodzi z przeszłości, pożarłby naszą przyszłość _ - podkreślił obrazowo szef resortu finansów. _ Kryzys działa jak mutant, dzisiaj obrał formę Grecji _ - zauważył Tremonti.

Przewodnicząca senackiego klubu opozycyjnej centrolewicowej Partii Demokratycznej Anna Finocchiaro oświadczyła natomiast: _ To nie jest nasz program, nie będziemy za nim głosować _. Ostro skrytykowała _ igranie ze zdrowiem _, jakim - jej zdaniem - jest wprowadzenie opłat w służbie zdrowia.

bEJaQVem

Rządowy pakiet trafi w piątek do Izby Deputowanych, gdzie głosowanie odbędzie się tego samego dnia wieczorem. Centroprawicowej koalicji zależy na tym, aby prace nad nim zakończyły się jeszcze w tym tygodniu, tak by w poniedziałek uchwalenie programu rządu stanowiło pozytywny impuls dla giełdy w Mediolanie, gdzie doszło w ostatnich dniach do znacznych obniżek kursów.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/199/t90567.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/maja;problem;z;zadluzeniem;a;krytykuja;grecje,6,0,871686.html) Mają problem z zadłużeniem, a krytykują Grecję Propozycja zaangażowania prywatnych inwestorów w plan pomocy nie jest właściwą drogą, uważa Jose Zapatero.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/185/t94137.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/amerykanie;coraz;bardziej;sie;boja;tym;razem;wlochow,174,0,871086.html) Amerykanie coraz bardziej się boją. Tym razem Włochów Fala wyprzedaży, jaka przetoczyła się przez europejskie rynki akcji, dotarła również za Ocean.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/148/t148884.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/nie;chca;podzielic;losu;grecji;tna;wydatki,173,0,864173.html) Nie chcą podzielić losu Grecji, tną wydatki 47 miliardów euro zamierza zaoszczędzić włoski rząd, by zredukować zadłużenie państwa.
bEJaQVeG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)