Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wniosek o odwołanie Radosława Sikorskiego. Burzliwa debata skończona, głosowanie jutro

2
Podziel się:

Opozycja szuka głosów poparcia. Ile ich musi zebrać, żeby odwołać marszałka Sejmu?

Wniosek o odwołanie Radosława Sikorskiego. Burzliwa debata skończona, głosowanie jutro
(Platforma Obywatelska RP/Flickr (CC BY-SA 2.0))

- _ Radosław Sikorski sam potrafi się obronić _ - tak premier Ewa Kopacz odpowiada na pytanie, czy zamierza bronić marszałka Sejmu. Ewa Kopacz będzie tylko się przysłuchiwać dzisiejszej debacie nad odwołaniem Sikorskiego. Tak mówiła dziennikarzom w Sejmie. Mówiła też, że dobrze ocenia pracę Radosława Sikorskiego. Po godzinie 18 posłowie rozpoczęli debatę nad wnioskiem PiS-u o odwołanie Radosława Sikorskiego z funkcji marszałka Sejmu.

Aktualizacja 19:37

Zobacz transmisję na żywo z posiedzenia Sejmu:

źródło: sejm.gov.pl

Powodem złożenia wniosku była publikacja jego rozmowy w amerykańskim portalu Politico. Marszałek Sejmu powiedział, że prezydent Rosji Władimir Putin proponował byłemu premierowi Donaldowi Tuskowi podział Ukrainy. Miało do tego dojść w trakcie wizyty w 2008 roku w Moskwie. Sikorski tłumaczył później, że zawiodła go pamięć, bo w tamtym czasie nie doszło do dwustronnego spotkania Tusk-Putin. Głosowanie - jutro.

Sikorski ocenił, że wniosek o jego odwołanie jest _ nieproporcjonalny do rangi wydarzenia _. Podkreślił, że zdecydował, by wniosek był głosowany _ bez zbędnej zwłoki _ na obecnym posiedzeniu. Wniosek o odwołanie marszałka - dodał Sikorski - da opozycji możliwość, by odnieść się do jego _ niefortunnej _ wypowiedzi dla amerykańskiego portalu Politico.

Debatę rozpoczęli posłowie Prawa i Sprawiedliwości. - _ Podstawowym motywem działania jest chęć przywrócenia zaufania do polityków i polityki. A działanie na rzecz przywrócenia odpowiedzialności w polityce to powinien być nasz wspólny cel. Niezależnie od barw partyjnych. Jeżeli mamy razem budować ramy współpracy, o czym mówiła premier Ewa Kopacz, to zmiana marszałka powinna stanowić ważny krok. Realizacja wniosku to przejście z nieodpowiedzialności do ery współpracy i powagi _- tłumaczył z sejmowej mównicy poseł Krzysztof Szczerski z Prawa i Sprawiedliwości.

Kolejnym powodem wniosku o odwołanie Radosława Sikorskiego z funkcji marszałka Sejmu jest _ niewiara w to, by zechciał on przywrócić powagę Sejmu w relacjach z rządem _ - powiedział poseł PiS Jarosław Sellin w czwartkowej debacie. Sellin zaznaczył, że Sikorski jest marszałkiem Sejmu półtora miesiąca. _ _

_ - Wielokrotnie apelowaliśmy w tym czasie do niego, by zainteresował się głównym problemem ustrojowym (...), a mianowicie zanikiem realnej kontroli parlamentu nad rządem, kontroli władzy ustawodawczej nad wykonawczą _ - mówił poseł PiS. Jego zdaniem, Sikorski sam się do tej praktyki przyczynił, jako minister spraw zagranicznych i przez siedem lat kierowania przez niego MSZ lekceważył spotkania z sejmowymi komisjami: spraw zagranicznych oraz ds. UE.

W tym kontekście poseł PiS mówił, że Sikorskiego nie było podczas debat nad relacjami polsko-amerykańskimi, polsko-niemieckimi, polsko-rosyjskimi, czy polsko-ukraińskimi. Sellin powiedział, że kolejny powód wniosku o odwołanie Sikorskiego, to _ niewiara w to, by zechciał on przywrócić powagę Sejmu w relacjach z rządem, gdyż sam tę powagę swą praktyką działania, jako minister dezawuował _. _ Prawdopodobnie jest na trwałe, jak większość liderów partii, której jest wiceszefem, skażony brakiem zrozumienia dla potrzeby solidnej debaty parlamentarnej, szacunku dla praw opozycji, czy stawiania wymagań władzy wykonawczej przez władzę ustawodawczą _ - powiedział poseł PiS.

Natychmiast odpowiedzieli posłowie Platformy Obywatelskiej. - _ Ten wniosek to próba zdyskredytowania świetnego, byłego ministra spraw zagranicznych i nowego marszałka Sejmu. Każdy popełnia błędy _ - tłumaczył Rafał Grupiński z PO. - _ Wycofajcie ten zupełnie niepotrzebny i absurdalny wniosek _- skończył Grupiński. Przeciwko wnioskowi o odwołanie na pewno zagłosuje Polskie Stronnictwo Ludowe. Zapowiedział to poseł Jan Bury.

Ile głosów potrzeba, by odwołać marszałka?

Zgodnie z Regulaminem Sejm odwołuje marszałka na wniosek złożony przez co najmniej 46 posłów i imiennie wskazujący kandydata na kolejnego marszałka. Sejm odwołuje i wybiera marszałka bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, w jednym głosowaniu.

Rozpatrzenie wniosku w sprawie odwołania marszałka oraz wyboru kolejnego i poddanie go pod głosowanie następuje na najbliższym posiedzeniu Sejmu przypadającym po upływie 7 dni od dnia jego złożenia, nie później jednak niż w terminie 45 dni od dnia złożenia wniosku.

Czytaj więcej w Money.pl

Sikorski przeżył _ chwilę zapomnienia _ ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/radoslaw-sikorski-przezyl-chwile,226,0,1647074.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne )

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
50 lat obozu ...
2 lata temu
R. SIKORSKI powinien być pozbawiony prawa R.P. oraz deportowany razem z Tuskiem jako para na Kreml w MOSKWIE.
50 lat obozu ...
2 lata temu
R. SIKORSKI powinien być pozbawiony prawa R.P. oraz deportowany razem z Tuskiem jako para na Kreml w MOSKWIE.