- postanowił Sejm, wbrew Senatowi.
Sejm odrzucił w czwartek senacką poprawkę w tej sprawie do nowelizacji ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego przysługującego osobom fizycznym w prawo własności.
Według obecnych zapisów, termin składania wniosków do gmin minął z końcem 2000 roku. Sejm wydłużył ten okres do końca 2002 roku. Senat chciał, by nie było tu żadnego terminu.
Sejm przyjął natomiast senacką poprawkę, zgodnie z którą właściciel, pozbawiony tytułu własności gruntu przez dekret bierutowski z 1945 r. dotyczący obszaru Warszawy, będzie mógł przywrócić własność nieodpłatnie - niezależnie od tego, kiedy użytkowanie zostało formalnie ustanowione, albo kiedy została wniesiona symboliczna opłata lub opłata dzierżawna. Inna zaakceptowana przez Sejm poprawka rozszerza krąg osób uprawnionych do nieodpłatnego przekształcenia o użytkowników wieczystych oraz ich spadkobierców, którym oddano nieruchomość w użytkowanie wieczyste, w zamian za przejęcie nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa, przed 5 grudnia 1990 r.
Nowelizacja zakłada ogólnie odpłatność przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Wysokość opłaty ma być ustalana na podstawie rynkowej wartości nieruchomości, jako różnica tej wartości i wartości prawa do wieczystego użytkowania. Przewiduje się możliwość rozłożenia tej odpłatności na raty.
Zapisy dopuszczają możliwość przyznawania ulg w opłacie za przekształcenie, jeśli dotyczy ono nieruchomości wykorzystywanych lub przeznaczonych na cele mieszkaniowe.
Zgodnie z nowelą, prawo zmiany formy własności będą mieli zarówno użytkownicy, jak i współużytkownicy wieczyści nieruchomości.
Prawo do żądania, by gminy przekształciły użytkowanie wieczyste w prawo własności przysługuje tylko tym osobom, które nabyły je do końca października 1998 roku. Wobec tych osób gmina nie może odmówić ustanowienia własności.