Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wojna handlowa USA-Chiny. Azjaci kontratakują

0
Podziel się

Walka toczy się o chińskie ograniczenia eksportu surowców. Unia też niezadowolona.

Wojna handlowa USA-Chiny. Azjaci kontratakują
(PAP/EPA)
bDUETFqZ

Chiny, oskarżone na forum Światowej Organizacji Handlu przez USA o nieuczciwe praktyki handlowe, bronią swego stanowiska. Zapowiadają własny wniosek do WTO przeciwko Stanom Zjednoczonym.

USA we wtorek rozpoczęły postępowanie przeciwko Chinom w ramach Światowej Organizacji Handlu (WTO) z powodu stosowanych przez ten kraj ograniczeń eksportowych na surowce. Unia Europejska zapowiedziała, że przyłączy się do amerykańskich działań po tym, jak nie udało się przekonać Chin do zmniejszenia taryf eksportowych i podniesienia kwot na surowce takie jak cynk, cyna, wolfram i fosfor.

Chińskie Ministerstwo Handlu tłumaczy, że celem takich ograniczeń jest ochrona własnego środowiska i zasobów naturalnych oraz realizacja zobowiązań handlowych kraju. Jednocześnie resort zapowiedział formalne wystąpienie do WTO w sprawie amerykańskiego zakazu importu chińskiego drobiu.

bDUETFrb

Zdaniem zachodnich rządów potrzebujące surowców Chiny ograniczają eksport surowców wykorzystywanych do produkcji m.in. stali, półprzewodników, samolotów. Dzieje się tak mimo iż Pekin obiecał wyeliminować podatki i obciążenia nałożone na eksport, kiedy w 2001 roku przyłączyły się do WTO. USA i Unia Europejska twierdzą, że ograniczenia uderzają w zagraniczne firmy, dając chińskim przedsiębiorstwom nieuczciwą przewagę.

bDUETFrC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)