Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna w Afganistanie. Polacy zostaną dłużej

0
Podziel się:

Polska będzie pomagać Afganistanowi po zakończeniu misji NATO - zadeklarował minister spraw zagranicznych. Chcą od nas pieniędzy.

Wojna w Afganistanie. Polacy zostaną dłużej
(www.isaf.wp.mil.pl)
bEUjCWKZ

Polska będzie pomagać Afganistanowi po zakończeniu misji NATO w tym kraju - zadeklarował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Nie wiadomo jednak na razie, jak ta pomoc będzie wyglądała.

Polski rząd chciałby organizować szkolenia dla miejscowych urzędników, ale nie jest wykluczone, że Polska pozostawi na miejscu także niewielki oddział wojska. O dalszej pomocy dla Afganistanu polskie władze rozmawiały dzisiaj w Warszawie z afgańskimi politykami oraz dowódcami sił NATO.

Według deklaracji ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, po 2014 roku Polska będzie chciała zapraszać na szkolenia afgańskich urzędników, tak jak robi to teraz. _ W tym roku w Polsce szkoli się 60 afgańskich urzędników, 30 sędziów i 20 strażaków _ - podkreśla szef polskiej dyplomacji.

bEUjCWLb

Wiele wskazuje też na to, iż Polska pozostawi w Afganistanie niewielką grupę żołnierzy, która miałaby zajmować się szkoleniem afgańskiego wojska i policji. Tym samym weźmie udział w nowej misji NATO o której głośno mówi się już od kilku dni. _ Koniec 2014 roku nie będzie oznaczał wyjścia wszystkich sojuszników z Afganistanu. Będą wspierać nas ekonomicznie, ale także w szkoleniu i wyposażaniu naszych sił bezpieczeństwa _ - mówił goszczący w Warszawie afgański minister spraw zagranicznych Zalmaj Rasul.

Nie wiadomo natomiast, czy polskie władze dołożą się do finansowania działalności afgańskiego wojska i policji. Amerykanie szacują, że potrzeba będzie na to co najmniej 4 miliardów dolarów rocznie i rozesłali do sojuszników propozycję podziału kosztów. Nieoficjalnie wiadomo, że kwota zaproponowana Polsce jest dla polskich władz zdecydowanie za wysoka.

O misji w Afganistanie czytaj więcej w Money.pl
Będą wspierać Afganistan, ale mają warunki Afgańczycy mogą liczyć na dalsze wsparcie wspólnoty międzynarodowej po wycofaniu sił ISAF w 2014 roku.
Sikorski dobitnie: Żołnierze albo pieniądze Polska nie zdecydowała jeszcze, czy weźmie udział w nowej misji NATO w Afganistanie po 2014 roku.
Biały Dom się kaja. "Winni będą ukarani" Żołnierze pozowali do fotografii ze zmasakrowanymi ciałami afgańskich rebeliantów. Pentagon obawia się odwetu.
bEUjCWLC
KOMENTARZE
(0)