Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wojna w afganistanie
21.04.2012 09:00

Wojna w Afganistanie. Polacy zostaną dłużej

Polska będzie pomagać Afganistanowi po zakończeniu misji NATO - zadeklarował minister spraw zagranicznych. Chcą od nas pieniędzy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(www.isaf.wp.mil.pl)

*Polska będzie pomagać Afganistanowi po zakończeniu misji NATO w tym kraju - zadeklarował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Nie wiadomo jednak na razie, jak ta pomoc będzie wyglądała. *

Polski rząd chciałby organizować szkolenia dla miejscowych urzędników, ale nie jest wykluczone, że Polska pozostawi na miejscu także niewielki oddział wojska. O dalszej pomocy dla Afganistanu polskie władze rozmawiały dzisiaj w Warszawie z afgańskimi politykami oraz dowódcami sił NATO.

Według deklaracji ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, po 2014 roku Polska będzie chciała zapraszać na szkolenia afgańskich urzędników, tak jak robi to teraz. _ W tym roku w Polsce szkoli się 60 afgańskich urzędników, 30 sędziów i 20 strażaków _ - podkreśla szef polskiej dyplomacji.

Wiele wskazuje też na to, iż Polska pozostawi w Afganistanie niewielką grupę żołnierzy, która miałaby zajmować się szkoleniem afgańskiego wojska i policji. Tym samym weźmie udział w nowej misji NATO o której głośno mówi się już od kilku dni. _ Koniec 2014 roku nie będzie oznaczał wyjścia wszystkich sojuszników z Afganistanu. Będą wspierać nas ekonomicznie, ale także w szkoleniu i wyposażaniu naszych sił bezpieczeństwa _ - mówił goszczący w Warszawie afgański minister spraw zagranicznych Zalmaj Rasul.

Nie wiadomo natomiast, czy polskie władze dołożą się do finansowania działalności afgańskiego wojska i policji. Amerykanie szacują, że potrzeba będzie na to co najmniej 4 miliardów dolarów rocznie i rozesłali do sojuszników propozycję podziału kosztów. Nieoficjalnie wiadomo, że kwota zaproponowana Polsce jest dla polskich władz zdecydowanie za wysoka.

O misji w Afganistanie czytaj więcej w Money.pl
Będą wspierać Afganistan, ale mają warunki Afgańczycy mogą liczyć na dalsze wsparcie wspólnoty międzynarodowej po wycofaniu sił ISAF w 2014 roku.
Sikorski dobitnie: Żołnierze albo pieniądze Polska nie zdecydowała jeszcze, czy weźmie udział w nowej misji NATO w Afganistanie po 2014 roku.
Biały Dom się kaja. "Winni będą ukarani" Żołnierze pozowali do fotografii ze zmasakrowanymi ciałami afgańskich rebeliantów. Pentagon obawia się odwetu.
Tagi: wojna w afganistanie, afganistan, wiadmomości, wiadomości, kraj, gospodarka, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz