Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wojna w iraku
19.08.2014 11:40

Wojna w Iraku. Siły irackie zbliżają się do Tikiritu

Ofensywę spowalniają miny, bomby przydrożne, a także snajperzy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/East News)

Siły irackie rozpoczęły operację mającą na celu wyparcie bojowników Państwa Islamskiego z Tikritu, rodzinnego miasta Saddama Husajna na północy Iraku - informuje Reuters, powołując się na oficerów w ośrodku dowodzenia.

Do Tikritu siły irackie zbliżają się od południa. Ofensywę spowalniają miny, bomby przydrożne, a także snajperzy. Sunniccy dżihadyści z Państwa Islamskiego opanowali znaczne obszary na północy i zachodzie Iraku. Pod koniec czerwca ogłosili powstanie kalifatu na tych terenach, a także na okupowanych obszarach Syrii.

8 sierpnia Amerykanie rozpoczęli naloty na cele wojskowe islamistów w Iraku. Pozwoliły one oddziałom kurdyjskim na kontratak z kierunku Irbilu, stolicy autonomicznego okręgu kurdyjskiego na północy Iraku, w którego rejonie schroniło się 200 tys. irackich uchodźców uciekających przed dżihadystami.

W niedzielę oddziały kurdyjskie wspomagane przez lotnictwo USA odbiły z rąk dżihadystów największą w Iraku zaporę wodną na rzece Tygrys koło Mosulu. Przywódcy Państwa Islamskiego mieli rozważać jej zniszczenie w celu zalania Bagdadu.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: wojna w iraku, irak, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz