Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
irak
17.06.2014 11:42

Wojna w Iraku. Walki z dżihadystami zaledwie 60 km od Bagdadu

W przypadku zdobycia kolejnego miasta terroryści będą mieli otwartą drogę do stolicy kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Zoriah/Flickr)

Wojsko irackie toczy ciężkie walki z dżihadystami o Bakubę, która znajduje się zaledwie 60 km na północny wschód od stolicy kraju Bagdadu. Miasto zostało częściowo opanowane przez siły rządowe - poinformowała we wtorek iracka armia i policja.

Portal BBC News podkreśla, że bojownicy z Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu (ISIL) zaczęli szturm na centrum administracyjne prowincji Dijala w nocy. W przypadku zdobycia miasta dżihadyści mieliby otwartą drogę na Bagdad, do którego z Bakuby prowadzi autostrada.

AFP pisze jednak powołując się na źródła w siłach bezpieczeństwa Iraku, że wojskom rządowym udało się odzyskać kontrolę nad kilkoma dzielnicami miasta i powstrzymać ofensywę rebeliantów.

Ciężkie walki trwają też w Tal Afar, w północno-zachodnim Iraku, między Mosulem a granicą syryjską. Władze w Bagdadzie przyznały, że bojownikom ISIL udało się opanować praktycznie całe miasto, które znajduje się 380 km na północny zachód od Bagdadu. Stało się tak mimo wysłania tam przez rząd posiłków. W wyniku starć między wojskiem a bojownikami miało zginąć kilkadziesiąt osób.

Do walk doszło też niedaleko Kirkuku na północy Iraku. Dżihadyści zaatakowali wieś Baszeer, jednak po godzinie walk z oddziałami lokalnej samoobrony i siłami policyjnymi byli zmuszeni do wycofania się.

Bojownicy ISIL opanowali w ubiegłym tygodniu znaczne obszary północnego Iraku, w tym dwumilionowe miasto Mosul. Dżihadyści mieli też dokonać w Tikricie na północy kraju masakry 1700 pojmanych żołnierzy irackiej armii, jednak tych informacji nie udało się potwierdzić.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: irak, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz