Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wojna w syrii
10.09.2013 17:02

Wojna w Syrii. Ashton zadowolona z nowej propozycji

- UE wzywa Syrię, by pilnie przystąpiła do Konwencji o broni chemicznej oraz ratyfikowała Konwencję o broni biologicznej -powiedziała szefowa unijnej dyplomacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton oświadczyła dziś, że z zadowoleniem przyjęła propozycję, aby syryjski reżim przekazał swój arsenał broni chemicznej pod międzynarodową kontrolę.

Dodała, że propozycję tę _ należy możliwie najszybciej w pełni dopracować _, w tym jeśli chodzi o szczegóły dotyczące bezpiecznego zmagazynowania broni chemicznej, weryfikacji oraz jej zniszczenia.

_ UE wzywa Syrię, by pilnie przystąpiła do Konwencji o broni chemicznej oraz ratyfikowała Konwencję o broni biologicznej. Oczekujemy od władz syryjskich przejęcia pełnej odpowiedzialności za zapewnienie, że broń chemiczna będzie przechowywana w bezpieczny sposób do czasu jej zniszczenia, które zostanie zweryfikowane w sposób niezależny, oraz że nie wpadnie w ręce jakiegoś innego państwa albo podmiotu _ - dodała Ashton.

Wyraziła nadzieję na wznowienie wysiłków na rzecz politycznego rozwiązania konfliktu w Syrii i organizacji pokojowej konferencji, proponowanej kilka miesięcy temu przez Rosję i USA.

Wcześniej rzecznik KE ds. polityki zagranicznej Michael Mann powiedział, że UE z zainteresowaniem analizuje propozycję Rosji w sprawie objęcia międzynarodową kontrolą syryjskiej broni chemicznej. Dodał, że _ niezwykle ważne jest, aby ta propozycja była poważna i respektowana przez wszystkie strony _.

Wczoraj minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow zaapelował do władz syryjskich, by zgodziły się na ustanowienie międzynarodowej kontroli nad miejscami przechowywania broni chemicznej i by broń ta została następnie zniszczona.

Wyraził nadzieję, że odpowiedź Syrii na tę propozycję pozwoli uniknąć zbrojnego ataku, rozważanego przez Stany Zjednoczone. USA zagroziły, że przeprowadzą ograniczoną interwencję zbrojną w Syrii, aby ukarać reżim prezydenta Baszara el-Asada za użycie przeciwko rebeliantom broni chemicznej. W ataku gazowym dokonanym 21 sierpnia na przedmieściach Damaszku zginęło ponad 1400 osób.

Szef MSZ Syrii Walid el-Mualim powiedział, że jego kraj przyjmuje z zadowoleniem propozycję Rosji.

Czytaj więcej w Money.pl
Putin zmienił zdanie. Poprze rezolucję jeśli... W ocenie rosyjskiego prezydenta, absurdem byłoby użycie broni chemicznej przez siły al-Asada, w sytuacji gdy jego wojska są w ofensywie i zdobywają przewagę nad rebeliantami.
Konkretny plan ws. Syrii? Rosja zapowiada... Rosja pracuje nad skutecznym i konkretnym planem objęcia międzynarodową kontrolą broni chemicznej w Syrii i omawia szczegóły z władzami w Damaszku.
Brytyjczycy nie chcą interwencji w Syrii Największa grupa ankietowanych - 46 proc. - nie chce, by Izba Gmin ponownie głosowała w sprawie interwencji w Syrii - nawet jeśli inspektorzy ONZ potwierdzą, że w ataku 21 sierpnia broni chemicznej użyły władze Syrii.
Tagi: wojna w syrii, ashton, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz