Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wojna w syrii
27.05.2012 17:51

Wojna w Syrii. Liczba ofiar dramatycznie rośnie

Ponad 13 tys. osób, w większości cywilów, zginęło od wybuchu rewolty przeciwko reżimowi prezydenta Baszara el-Asada.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Balkis Press/ABACA/EAST NEWS)

Ponad 13 tys. osób, w większości cywilów, zginęło w aktach przemocy w Syrii od wybuchu w marcu 2011 roku rewolty przeciwko reżimowi prezydenta Baszara el-Asada - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, mające siedzibę w Londynie.

Według tego źródła w wyniku represji w ciągu 14 miesięcy walk śmierć poniosło co najmniej 9183 cywilów, 3072 członków rządowych sił bezpieczeństwa i 794 dezerterów. Tylko od wejścia w życie rozejmu 12 kwietnia, który jest systematycznie naruszany, zginęło co najmniej 1881 osób, w tym 1260 cywilów.

Obserwatorium jako cywilów traktuje również tych, którzy nie są wojskowymi, ale dołączyli do milicji zwalczających siły Asada.

Dziś napływały informacje o kolejnych ofiarach w Syrii. Na przedmieściach Damaszku siły rządowe zastrzeliły dwóch mężczyzn, którzy uczestniczyli w protestach przeciwko przemocy w syryjskim mieście Hula, gdzie od piątku zginęło co najmniej 109 osób, w tym wiele dzieci - podały źródła opozycyjne.

Był to jeden z najbardziej krwawych dni od początku 14-miesięcznego powstania. W obliczu słów potępienia napływających ze świata w związku z masakrą w Huli Damaszek oskarżył o zbombardowanie miasta powstańców. Syria ogłosiła też powołanie komisji śledczej.

ZOBACZ RELACJĘ Z SYRII (Al Jazeera, ang):

Do walki w razie bezczynności wspólnoty międzynarodowej w sprawie Syrii wezwał rodaków były szef Narodowej Rady Syryjskiej (NRS) Burhan Ghaljun; NRS to główny organ syryjskiej opozycji.

_ Apeluję do Syryjczyków, by podjęli walkę o wyzwolenie i godność opierając się na swych własnych siłach - rebeliantach rozrzuconych po kraju i brygadach Wolnej Armii Syryjskiej (składającej się głównie z dezerterów) _, jeśli społeczność międzynarodowa nie zacznie działać na podstawie rozdziału VII Karty Narodów Zjednoczonych - mówił Ghaljun na konferencji prasowej w Stambule.

Rozdział ten jest poświęcony uprawnieniom Rady Bezpieczeństwa ONZ do wprowadzania sankcji ekonomicznych, dyplomatycznych i militarnych, a także użyciu sił zbrojnych do rozstrzygania sporów.

Czytaj więcej w Money.pl
ONZ nie jest w stanie przerwać masakry Rozlew krwi trwa mimo ogłoszonego przez wysłannika ONZ i Ligi Arabskiej Kofiego Annana zawieszenia broni.
"Ci obserwatorzy przynieśli nam zniszczenie" Wojska Asada przypuściły szturm na miasto po tym, gdy lokalni powstańcy zabili oficera wojska rządowych i jego pomocnika.
Tagi: wojna w syrii, syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz