Notowania

wojna w syrii
01.06.2012 06:51

Wojna w Syrii. Nie będzie interwencji bez zgody ONZ

Amerykański sekretarz obrony powiedział, że operacja wojskowa w Syrii jest mało prawdopodobna głównie ze względu na sprzeciw Rosji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xinhua / eyevine/EAST NEWS)

Amerykański sekretarz obrony Leon Panetta powiedział, że nie widzi możliwości podjęcia przez USA interwencji zbrojnej w Syrii bez stosownej rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Panetta powiedział podczas podróży do Singapuru, że operacja wojskowa w Syrii jest mało prawdopodobna głównie ze względu na sprzeciw Rosji.

Dzień wcześniej amerykańska ambasador przy ONZ Susan Rice zasugerowała, że jakaś forma interwencji wojskowej w Syrii byłaby wskazana wobec fiaska dyplomatycznych prób odsunięcia od władzy prezydenta Baszara el-Asada.

Tymczasem amerykański generał Merrill McPeack powiedział w wywiadzie dla niemieckiej gazety _ Bild _ (wydanie piątkowe), że operacja lotnicza NATO w Syrii nie byłaby właściwie obciążona żadnym ryzykiem. - _ Moglibyśmy przeprowadzić tam tysiące lotów nie tracąc żadnego samolotu _ - zapewnił generał. Powiedział także, że z technicznego punktu widzenia operacja nie byłaby trudna. - _ To tylko kwestia decyzji politycznej _ - dodał McPeack.

Wojskowy wyjaśnił, że _ w kilka dni, albo nawet szybciej _ samoloty bezzałogowe i bombowce, które nie są widoczne dla radarów przeciwnika, zniszczyłyby syryjską obronę przeciwlotniczą. - _ Po uzyskaniu panowania w powietrzu bez trudu nasze samoloty mogłyby atakować syryjskie czołgi i śmigłowce zbliżające się do miast _ - powiedział McPeack.

Syryjscy rebelianci apelują do Zachodu o wsparcie lotnicze w obaleniu prezydenta el-Asada. W ubiegłym roku kierowana przez NATO operacja lotnicza w Libii umożliwiła tamtejszej opozycji obalenie Muammara Kaddafiego.

Czytaj więcej w Money.pl
Oto warunek końca rewolty. Nie do spełnienia? - _ Powstanie w Syrii ma cechy ruchu rewolucyjnego. Ludzie przestali się bać i jest mało prawdopodobne, by powstrzymali swój ruch _- zastępca wysłannika ONZ i Ligi Arabskiej do Syrii.
Tajny plan w sprawie Syrii. Rosja pomoże? Ma to być rozwiązanie wzorowane na transformacji w Jemenie - poinformował _ New York Times _.
To jeden z najkrwawszych dni w tym kraju Ponad 13 tys. osób, w większości cywilów, zginęło od wybuchu rewolty przeciwko reżimowi prezydenta Baszara el-Asada.
Tagi: wojna w syrii, usa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz