Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Maciej Czujko
|

WOŚP zebrała 36 mln, ale dla naszej onkologii to za mało

0
Podziel się:

Nasz kraj może wydać max 40 tys dol. na jednego chorego.

WOŚP zebrała 36 mln, ale dla naszej onkologii to za mało
(PAP/Jerzy Undro)

Każdy kraj liczy, ile maksymalnie pieniędzy może wydać na ratowanie jednego człowieka chorego na raka. W Wielkiej Brytanii jest to 120 tys. dolarów, a w Hiszpanii 54 tys. My możemy wydać nie więcej niż 40 tys. dolarów - jeśli terapia ma być droższa, to w naszym kraju się jej nie stosuje.

Wsparcie Orkiestry to kropla w morzu potrzeb, bo w samym tylko 2007 roku na leczenie nowotworów NFZ przeznaczył około 2 miliardów złotych.

Pieniądze WOŚP-u nie zmieniają więc w znaczący sposób oblicza polskiej onkologii. A jak się ono prezentuje? Mizernie.

*36 milionów złotych *zebrała w tym roku WOŚP
Na leczenie raka wydajemy znacznie mniej niż kraje zachodu Europy. Gdy przeliczyć fundusze przeznaczone na onkologię na mieszkańców naszego kraju, wychodzi tylko 41 euro na głowę.

Źródło: Karolinska Instituted

Pewnie dlatego w naszym kraju na raka płuc - który spośród nowotworów zabija najwięcej ludzi - udaje się wyleczyć jedynie 6,5 procenta osób. Według czasopisma _ Rynek Zdrowia _ średnia w Europie wynosi aż 10 procent.

ZOBACZ TAKŻE:
Szef NFZ może stracić pracę za decyzję w sprawie chemioterapii
Dr Janusz Meder, szef Polskiej unii Onkologii uważa, że wydatki na leczenie nowotworów w Polsce są ciągle zbyt małe. Zauważa że co prawda rosną one dość regularnie, ale nie dość szybko.

- _ W onkologii pieniądze mają decydujące znaczenie _ - wyjaśnia dr Meder. - _ 5-6 lat temu dokonał się przełom w produkcji leków. Od tamtego czasu na rynku pojawiają się coraz lepsze, ale i droższe medykamenty. Stosując je, można z raka uczynić chorobę przewlekłą, ale nie śmiertelną. Trzeba tylko dać pacjentowi szansę dożyć od powstania jednego specyfiku do wypuszczenia na rynek kolejnego _ - wyjaśnia.

Trzeba pieniędzy, pieniędzy i jeszcze raz pieniędzy

Prezes Meder przypomina, że profesor Religa, który też umarł na raka, w ostatnich dniach życia zwrócił się z apelem, by zwiększyć nakłady na ochronę zdrowia.

- _ W takiej chwili nie było miejsca na politykę, więc można przyjąć tę radę jako szczere i dramatyczne wyznanie człowieka, który poznał system od środka _- mówi Meder.

Wydatki na onkologię w naszym kraju rosną, ale tempo ich zwiększania jest mniejsze niż w krajach, które już wydają więcej niż my.

| Wzrost rocznych wydatków na leczenie raka (na jednego mieszkańca w euro) |
| --- |

Kraj 2002 2004 2007 Wzrost
Francja 119 124 205 *72 proc. *
Niemcy 150 147 216 *44 proc. *
Hiszpania 92 102 125 *36 proc. *
Włochy 114 117 128 *12 proc *
Polska 34 30 41 21 proc.
Węgry 56 49 61 *59 proc *
Wielka Brytania 182 94 132 *-27 proc. *

Źródło: Karolinska Instituted

WOŚP zbierała w tym roku pieniądze na profilaktykę raka wśród najmłodszych. I to właśnie leczenie dzieci kosztuje najwięcej. U dorosłych rak rozwija się 5-10 lat, u dzieci postępuje błyskawicznie i dlatego trzeba go leczyć ostrą i agresywną terapią - a ta znacznie więcej kosztuje.

- _ Dlatego w naszym szpitalu zawsze potrzeba pieniędzy _ - mówi prof. Alicja Chybicka,szefowa kliniki onkologii dziecięcej we Wrocławiu, która od lat korzysta z pomocy wielu fundacji - _ Pieniądze z NFZ na leczenie dostajemy, ale sprzęt i remonty robimy ze wsparcia darczyńców. Były czasy, że komornik zajął nam konto i cały kraj wysłał nam pieniądze - dodaje . _

*Bukiel: *Nasza medycyna będzie stosować coraz tańsze i gorsze metody
Klinika zebrała wtedy 2,5 miliona złotych. Dzieci mogły leczyć się dalej, ale profesor Chybicka podkreśla, że to państwo powinno płacić za wszystkie potrzeby kliniki. Ma nadzieję, że kiedyś doczeka czasów, gdy nie będzie musiała korzystać z ludzkiej szczodrości.

Podnieść składkę?

Na razie jednak naszą służbę zdrowia muszą wspierać działania fundacji. Kolejki do lekarzy ciągle się wydłużają, a szpitale alarmują, że rząd da im w tym roku jeszcze mniej na leczenie.

W tym samym czasie minister zdrowia Ewa Kopacz informuje, że ministerstwo nie jest w stanie wygenerować dodatkowych pieniędzy, więc szpitale muszą rozsądnie gospodarować tym, co jest:

Coraz częściej lekarze - oprócz reformy NFZ czy wprowadzenia ubezpieczycieli prywatnych - postulują wprowadzenie współpłacenia, czy nawet podniesienie składki zdrowotnej.

- _ Nie może być w naszej służbie zdrowia dobrze, skoro przeznaczamy na nią około 6 proc. PKB, gdy w krajach Zachodu jest to koło 10 proc _- krótko podsumowuje dr Meder.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)