Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wpływy z e-myta przekroczyły miliard złotych. Tak podaje GDDKiA

0
Podziel się:

Jak podała GDDKiA, od czerwca dostępne są też urządzenia dla samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony, tj. viaAuto, dzięki którym również kierowcy aut osobowych mogą płacić elektronicznie za przejazd autostradami objętymi systemem Viatoll.

Wpływy z e-myta przekroczyły miliard złotych. Tak podaje GDDKiA
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

System Viatoll dał ponad 1 mld zł Skarbowi Państwa w niecałe 13 miesięcy - poinformowała dziś Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. System obejmuje sieć niemal 1900 km dróg krajowych, ekspresowych i autostrad.

_ - Cel został osiągnięty, spełniły się zakładane prognozy. System generuje coraz większe wpływy i systematycznie się powiększa _ - podkreślono w komunikacie. Dodano, że od początku działania systemu Viatoll wydano ponad 900 tys. urządzeń viabox umożliwiających korzystanie z tego systemu przez kierowców wszystkich pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony.

Jak podała GDDKiA, od czerwca dostępne są też urządzenia dla samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony, tj. viaAuto, dzięki którym również kierowcy aut osobowych mogą płacić elektronicznie za przejazd autostradami objętymi systemem Viatoll. _ Do tej pory zakupionych zostało ponad 4 tys. takich urządzeń _ - czytamy w komunikacie.

Wskazano, że wszystkie dochody z Viatolla trafiają bezpośrednio do Krajowego Funduszu Drogowego, z którego finansowana jest budowa i modernizacja dróg w Polsce.

System elektronicznego poboru opłat miał ruszyć 1 lipca ub.r., ale zaczął działać z kilkudniowym poślizgiem. Obowiązuje na wybranych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Viatoll jest obowiązkowy dla samochodów oraz zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz autobusów niezależnie od ich dopuszczalnej masy całkowitej.

Czytaj więcej w Money.pl
Za trzy miesiące - 271 km nowych dróg? Od listopada 2007 do końca lipca br. oddano do ruchu 531,6 km autostrad i 558,4 km dróg ekspresowych.
Dokończą kluczową trasę na Śląsku. Przetarh Trzypasmowa Drogowa Trasa Średnicowa - to kluczowa arteria w aglomeracji katowickiej.
Koniec z budową autostrad. Bo już po Euro? Wydatki na budowę nowych tras spadną w 2013 roku o połowę. GDDKiA planuje tylko siedem inwestycji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)