Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
śmieci
13.02.2013 19:35

WSA w Kielcach wydał wyrok w sprawie gospodarki odpadami

Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że obecna sortownia nie może być uznana za funkcjonującą, regionalną instalację do przetwarzania odpadów komunalnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(mokra/sxc.hu)

Osiemnaście gmin, w tym Kielce, może mieć problemy z przetargami na odbiór śmieci po ogłoszonym dziś przez Wojewódzki Sąd Administracyjny wyroku, dotyczącym uchwały sejmiku w sprawie wykonania planu gospodarki odpadami dla województwa świętokrzyskiego.

Gmina Chmielnik, Zakład Usług Komunalnych w Chmielniku i zajmująca się gospodarką odpadami spółka Bio-Med z Kielc zaskarżyły do WSA uchwałę sejmiku woj. świętokrzyskiego w sprawie wykonania regionalnego planu gospodarki odpadami. Jedno z zastrzeżeń dotyczyło tego, czy sortownia największego w regionie wysypiska w Promniku spełnia warunki funkcjonującej, regionalnej instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych.

WSA w Kielcach uznał, że obecna sortownia nie może być uznana za funkcjonującą, regionalną instalację do przetwarzania odpadów komunalnych z 18 gmin. W ustnym uzasadnieniu wyroku sąd podkreśli, że przedstawiona przez urząd marszałkowski opinia jego wewnętrznej komisji, która kontrolowała Promnik, nie jest wystarczająca. Tym bardziej, że w materiałach dołączonych do opinii jest dokumentacja zdjęciowa pokazującą maszyny mobilne.

Sąd zwrócił uwagę także na ankietę wypełnioną przez zarządzające wysypiskiem w Promniku kieleckie Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami. Wynika z niej, że sortownia będzie zbudowana do końca 2015 roku. Wyrok nie jest prawomocny.

Uprawomocnienie postanowienia sądu oznaczałoby problemy dla 18 gmin, głównie z terenu powiatu kieleckiego, przy ogłaszaniu przetargów na odbiór i zagospodarowanie śmieci komunalnych. Umowy z odbiorcami i wysypiskami muszą być zawarte przed 1 lipca br. - terminem ostatecznie obligującym gminy do przejęcia na siebie obowiązku odbierania śmieci od mieszkańców.

_ - Instalacja znajdująca się w Promniku spełnia wszystkie warunki określone przez ministra ochrony środowiska i prawdopodobnie jest najnowocześniejsza w regionie. Sąd w ustnym uzasadnieniu wyroku podkreślił, że niewystarczająca jest opinia naszej komisji. Dlatego powołamy biegłego, którego opinia potwierdzi naszą, a będzie bardziej wiarygodna. Po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia wyroku zastanowimy się, czy wnosić apelację do Naczelnego Sądu Administracyjnego wraz z opinią biegłego czy przedstawić sejmikowi projekt uchwały uzupełniającej _ - powiedział Sławomir Neugebauer, dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach. Dodał, że urząd wybierze procedurę zajmującą mniej czasu.

Przyjęty w czerwcu ub.r. _ Plan gospodarki odpadami dla województwa świętokrzyskiego _ na lata 2012-2018 zakłada podzielenie województwa na sześć regionów, w których oprócz klasycznych wysypisk, mają funkcjonować także zakłady przetwarzające odpady oraz kompostownie. Wskazuje też konkretne miejsca segregacji oraz mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów.

Czytaj więcej o zarządzaniu odpadami w Money.pl
W Płocku 55 mln zł na porządkowanie gospodarki ściekowej Blisko 55 mln zł będą kosztowały zaplanowane do 2015 r. inwestycje spółki Wodociągi Płockie.
Wymeldowują się przez uchwały śmieciowe Zdaniem zaskoczonych skalą zjawiska urzędników, zjawisko nasiliło się po przyjęciu przez radnych uchwał śmieciowych.
Tagi: śmieci, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz