Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
inflacja w polsce
14.08.2012 09:16

Wskaźnik Przyszłej Inflacji spadł o 0,2 pkt w sierpniu

W sierpniu wskaźnik Przyszłej Inflacji spadł o 0,2 pkt.

Podziel się
Dodaj komentarz
(sjlocke/iStockphoto)

Wskaźnik Przyszłej Inflacji, który prognozuje z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem ruchy cen towarów i usług konsumpcyjnych, spadł o 0,2 pkt w sierpniu tego roku - podało we wtorek Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

_ Spośród dziewięciu składowych wskaźnika zaledwie jedna oddziaływała w kierunku wzrostu presji inflacyjnej. Było to zadłużenie skarbu państwa. Pozostałe składowe zarówno te decydujące o kosztowych, jak i popytowych źródłach inflacji działały w kierunku jej spadku _ - napisano w komunikacie BIEC.

Dodano, że _ spowolnienie gospodarcze i wzrost wartości waluty zwykle redukuje inflację, lecz proces ten zachodzi z opóźnieniem w stosunku do zmian aktywności gospodarki _.

Jak wskazano długookresowa stopa inflacji jest w Polsce relatywnie wysoka. _ W ostatnich 5 latach wyniosła średnio ok. 3,6 proc., a w ostatnich 10 latach - 3 proc. Nawet wówczas, gdy podczas światowej recesji lat 2007-09 niektóre kraje przeżywały okresy deflacji, w Polsce inflacja w ostatnich 5 latach spadała na krótko i nigdy poniżej dolnej granicy celu inflacyjnego _ - napisano w komunikacie.

Tagi: inflacja w polsce, inflacja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, inflacja i bezrobocie, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz