Notowania

wojna na ukrainie
28.10.2014 10:31

Wybory na Ukrainie. Wejście Ukrainy do UE realne?

Mediolańska gazeta zauważa, że wyborcy chcą stabilizacji i dlatego poparli przede wszystkim nacjonalistów i siły proeuropejskie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Włoski dziennik Corriere della Sera pisze dziś, że trzeba wyjaśnić, czy realną perspektywą jest - jak twierdzą Polska i republiki bałtyckie - wejście Ukrainy do Unii Europejskiej. W komentarzu podkreślono, że inne kraje UE są przeciwnego zdania.

Podsumowując wciąż niepełne wyniki głosowania na Ukrainie mediolańska gazeta zauważa, że wyborcy chcą stabilizacji i dlatego poparli przede wszystkim nacjonalistów i siły proeuropejskie. Zaznacza, że tylko na Ukrainie nie stoją one w sprzeczności.

_ Skoro także Rosja uznaje wynik za zasadniczo ważny, znaczy to, że społeczeństwo ukraińskie jest inne niż przed rokiem _ - ocenia włoski komentator.

Przypomina, że Kreml stawiał na zdecydowane zwycięstwo bloku prezydenta Petra Poroszenki i osłabienie proeuropejskich bodźców, tymczasem - dodaje - stało się dokładnie inaczej. Tak odnosi się do przewagi Frontu Ludowego premiera Arsenija Jaceniuka nad blokiem Poroszenki.

Pisząc zaś o konflikcie na wschodzie Ukrainy dziennik wyraża opinię, że jeśli połączone siły narodowe i proeuropejskie będą naciskać na decydujący atak militarny, rezultaty będą _ katastrofalne _. Zauważa, że najbardziej prawdopodobne jest to, że Europa będzie dalej polegać na mediacji prowadzonej przez Niemcy.

_ Pilne wydaje się też polityczne wyjaśnienie: czy naprawdę wejście Ukrainy do klubu UE jest realną możliwością? Polska i kraje bałtyckie są tego pewne. Wszyscy inni nie _ - pisze włoski publicysta. Dodaje: _ przed tymi wyborami kwestii tej można było uniknąć _.

_ Teraz jednak jest ona niezbędnym elementem, ponieważ utopia Majdanu stała się siłą rządową _ - konstatuje _ Corriere della Sera _.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: wojna na ukrainie, wybory na ukrainie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz