Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory w Donbasie. Poroszenko: Separatyści przekreślili plan pokojowy

0
Podziel się:

Ukraińskie władze będą zastanawiać się dziś nad dalszym losem Zagłębia Donieckiego.

Wybory w Donbasie. Poroszenko: Separatyści przekreślili plan pokojowy
(Ministerstwo Spraw Zagranicznych/Flickr)

Prezydent Petro Poroszenko zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.

To reakcja na pseudowybory, które odbyły się w niedzielę w samozwańczych republikach: donieckiej i ługańskiej. W swoim orędziu do narodu prezydent podkreślił, że nie uznaje ich żaden kraj poza Rosją. Zaznaczył, że swoimi głosowaniami separatyści de facto przekreślili plan pokojowy z Mińska, który przewidywał wybory samorządowe na Wschodzie na początku grudnia.

Petro Poroszenko chce odwołania ustaw, w których są one zapisane. - _ Nie zważając na prowokacje, dyplomacja jest dla nas najważniejsza, ale jednocześnie będziemy rozwijać nasze zdolności obronne na wypadek jeśli wydarzenia pójdą inną drogą niż chcemy _ - powiedział.

Prezydent podkreślił przy tym, że Ukraina jest gotowa do przyjęcia nowych ustaw nadających duże prawa wschodnim obwodom, jeżeli wszystkie strony, a nie tylko Kijów, będą wykonywać porozumienia z Mińska przewidujące zawieszenie broni, demilitaryzację strefy buforowej i wymianę jeńców i zakładników.

Petro Poroszenko powiedział, że w przyszłości będzie chciał zaproponować parlamentowi stworzenie na Wschodzie specjalnej wolnej strefy ekonomicznej, która będzie miała szczególne prawa w handlu z Unią Europejską i Rosją.

Czytaj więcej w Money.pl
"To są ukraińskie terytoria. Odbierzemy je" Minister spraw zagranicznych Ukrainy Paweł Klimkin zaapelował do Zachodu o zaostrzenie sankcji wobec Rosji.
Wybory na Ukrainie. Wsparcie Rosji dla separatystów podważy proces pokojowy _ - Rosja spieszy się, by uznać coś, co nie ma nic wspólnego z wyborami - _uważa ukraiński dyplomata, który ocenił, że Moskwa nie kłopocze się już tym, by poczekać na inne reakcje ze strony Ukrainy czy wspólnoty międzynarodowej.
Wojna na Ukranie. Nowa szefowa unijnej dyplomacji zabiera głos Federica Mogherini poddała w wątpliwość skuteczność sankcji nałożonych na Rosję i wyraziła obawę, że wybory w Donbasie mogą oznaczać ostateczne fiasko porozumienia z Mińska.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)