Notowania

wybory w izraelu
11.12.2014 07:00

Wybory w Izraelu. Powstał centrolewicowy sojusz wyborczy przeciwko Netanjahu

Program wyborczy nowego sojuszu akcentować będzie kwestie kontynuowania rozmów pokojowych z Palestyńczykami i niwelowania społecznych dysproporcji w życiu gospodarczym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tallicfan20 / domena publiczna)

Izraelska opozycyjna Partia Pracy i kierowane przez zdymisjonowaną na początku grudnia minister sprawiedliwości Cipi Liwni liberalne ugrupowanie Hatnuah (Ruch) utworzyły wczoraj wyborczy sojusz przeciwko premierowi Benjaminowi Netanjahu.

Liwni i lider Partii Pracy Isaak Herzog wystąpili na wspólnej konferencji prasowej z hasłem _ Razem zwyciężymy _. Jak się oczekuje, program wyborczy nowego sojuszu akcentować będzie kwestie kontynuowania rozmów pokojowych z Palestyńczykami i niwelowania społecznych dysproporcji w życiu gospodarczym.

W następstwie kryzysu rządowego parlament Izraela zadecydował w poniedziałek o swym rozwiązaniu, co otworzyło drogę do przeprowadzenia 17 marca przedterminowych wyborów.

Złożona z pięciu dość odległych od siebie pod względem ideologicznym i politycznym ugrupowań koalicja rządowa rozpadła się, gdy Netanjahu zdymisjonował 4 grudnia Liwni oraz stojącego na czele centrowej partii laickiej Jesz Atid (Jest Przyszłość) ministra finansów Jaira Lapida. Premier zarzucił obojgu ministrom usiłowanie politycznego puczu.

Według sondaży w efekcie wyborów nastąpi prawdopodobnie powrót Netanjahu do władzy, gdyż wielu Izraelczyków popiera twarde stanowisko premiera w konflikcie z Palestyńczykami i innych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa państwa. Nie wyklucza się jednak, że nowy sojusz centrolewicowy wysunie się na pierwsze miejsce, nieznacznie wyprzedzając kierowany przez Netanjahu prawicowy blok Likud.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: wybory w izraelu, netanjahu, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz