Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Sejm wprowadził ułatwienia

0
Podziel się:

Usuwają one błąd ze wzoru na obliczanie limitu wydatków na kampanię podczas eurowyborów i wprowadzają ułatwienia dla kandydatów w wyborach do PE bez obywatelstwa polskiego.

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Sejm wprowadził ułatwienia
(Witold Rozbicki/REPORTER)

Sejm uchwalił zmiany w kodeksie wyborczym. Mają one na celu usunięcie błędu ze wzoru na obliczanie limitu wydatków na kampanię podczas eurowyborów oraz wprowadzenie ułatwienia dla kandydatów w wyborach do PE bez obywatelstwa polskiego.

Za uchwaleniem pierwszej z ustaw, przygotowanej przez sejmową komisję nadzwyczajną do spraw zmian w kodyfikacjach, głosowało 425 posłów, 4 było przeciw. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Nowela ta usuwa błąd ze wzoru, w którym błędnie uzależniono limit wydatków na kampanię wyborczą od liczby posłów do Parlamentu Europejskiego wybieranych w poszczególnych okręgach wyborczych. Jednak w wyborach do PE nie ma przypisanej stałej liczby mandatów do okręgów wyborczych, dlatego wzór należało zmodyfikować.

Zmiana zakłada ponadto, że na każdego wyborcę w okręgu komitet będzie mógł wydać 60 gr. Przy założeniu, że komitet wyborczy zarejestruje kandydatów we wszystkich okręgach wyborczych, limit wydatków wynosił będzie około 18 mln złotych.

Z kolei za rządową nowelizacją kodeksu wyborczego, która dotyczy kandydowania w wyborach do PE obywatela Unii nieposiadającego obywatelstwa polskiego, głosowało 426 posłów; 3 było przeciw. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Zmiana dostosowuje polskie prawo do unijnej dyrektywy. Obecne przepisy stanowią, że taki kandydat musi dołączać zaświadczenie wydane przez właściwy organ państwa członkowskiego UE, którego jest obywatelem, że nie pozbawiono go prawa do kandydowania w wyborach do PE w tym państwie. Nowela kodeksu wyborczego znosi ten obowiązek - kandydat w wyborach po wejściu przepisów w życie musiałby złożyć jedynie oświadczenie w tej sprawie i dołączyć je przy składaniu wniosku. W myśl ustawy, kandydat będzie także informował o ostatnim adresie zamieszkania w państwie pochodzenia.

Nowelizacja zakłada ponadto powstanie punktu kontaktowego w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, do którego komisja wyborcza będzie występowała o udzielenie informacji o kandydatach, którzy złożyli oświadczenia. Następnie punkt kontaktowy będzie powiadamiał państwo pochodzenia kandydata o treści oświadczenia, by ustalić prawo wybieralności.

Najbliższe wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w maju 2014 r.

Czytaj więcej w Money.pl
Kwaśniewski do Parlamentu Europejskiego? Jak dodał - do eurowyborów pozostał jeszcze rok i pozostawia tę sprawę otwartą.
Będą zmiany w ministerstwie? To zależy od... - Mam dostatecznie dużo bieżącej pracy przez najbliższych wiele, wiele miesięcy i staram się tę pracę wykonywać - podkreślił minister administracji i cyfryzacji.
Oto efekt kontrowersyjnych słów Camerona Wniosek w sprawie debaty na najbliższej sesji Parlamentu Europejskiego w Strasburgu na temat swobody przepływu osób oraz głosowania rezolucji w tej sprawie zatwierdziła wczoraj konferencja przewodniczących PE.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)