Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jarosław Kaczyński
20.01.2013 11:33

Wybory na szefa PO: Nie ma alternatywy dla Tuska?

Premier zapowiada, że nie będzie się po raz kolejny ubiegał o stanowisko szefa PO.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

W 2014 r. odbędą się wybory na stanowisko szefa PO. Według politologów nie ma dziś w partii polityka, który - po ewentualnym odejściu Donalda Tuska z funkcji przewodniczącego - byłby w stanie utrzymać poparcie dla PO na obecnym poziomie i zjednoczyć ją pod nowym przywództwem.

Premier Donald Tusk kilkakrotnie zapowiadał, że nie będzie się po raz kolejny ubiegał o stanowisko szefa PO; takie wybory odbędą się w partii w 2014 r. Tusk przekonywał, że władze w Platformie weźmie ten, _ kto ma siłę i przekonanie _.

W ocenie politologów - prof. Kazimierza Kika i dr Jarosława Flisa - ewentualny start w wyborach na szefa PO i zwycięstwo jednego liderów frakcji w Platformie, Grzegorza Schetyny lub Jarosława Gowina, może doprowadzić do rozłamu w partii, rozbicia ugrupowania _ na strzępy _.

Według politolog z Uniwersytetu Warszawskiego dr Anny Materskiej-Sosnowskiej, są tylko dwie kandydatury, które mają szanse na namaszczenie przez Tuska - w przypadku, gdyby nie starował - to minister transportu Sławomir Nowak i b. minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski - politycy młodego pokolenia, a jednocześnie będący blisko premiera.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/14/m206094.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/odwolanie;ministra;arlukowicza;tego;chca;warszawscy;lekarze,41,0,1235497.html) *Apel o wotum nieufności dla ministra zdrowia * - _ Arłukowicz to pogłębiający się chaos i rosnące zadłużenie szpitali - _ przekonują lekarze.

Flis uważa, że nowy szef Platformy musi być politykiem, który będzie _ spajał _ partię, dlatego - jego zdaniem - w wyścigu o fotel szefa PO odpadną osoby, które bardziej dzielą partię, niż łączą._ - Zwycięstwo osób mocno związanych z jedną z frakcji w partii, czy byłby to Grzegorz Schetyna, czy Jarosław Gowin, byłoby uznane za naruszenie równowagi i byłoby zagrożeniem dla jedności Platformy _ - ocenił Flis. Jak dodał, dla wielu działaczy PO akurat ci politycy byliby nie do zaakceptowania na fotelu szefa partii.

Według Flisa, Schetyna i Gowin będą raczej uczestniczyli we wskazaniu osoby startującej w walce o fotel szefa PO i to bardziej na zasadzie weta wobec poszczególnych kandydatur. _ Ale oni sami raczej nie będą startowali _ - uważa._ - Są też osoby, które ewidentnie nie mają drygu do bycia szefem partii, które mnożą sobie wrogów, a nie szukają porozumienia różnych frakcji, z tego powodu Radosław Sikorski się nie nadaje - bo wiele osób z partii w żadnym wypadku nie widziałoby go na stanowisku szefa PO _- powiedział Flis.

Zdaniem politologa osoba, która będzie startowała w wyścigu o fotel szefa PO, musi być politykiem, który dobrze się czuje w rozgrywkach wewnątrzpartyjnych, dlatego również takie osoby jak np. minister obrony Tomasz Siemoniak _ nie wchodzą w grę _.

Jak dodał, kandydat na szefa PO musi łączyć dwie cechy - z jednej strony ostrożność, z drugiej zdecydowanie. - _ Tu dobrym przykładem jest Bogdan Zdrojewski, który przez ostatnie lata udowodnił, że umie utrzymać się na wierzchu gry politycznej, umie pokazać się w mediach. Każda z frakcji w PO może uważać go za jej przyjaznego, a na pewno nie wrogiego. Zdrojewski może być rozjemcą pomiędzy poszczególnymi środowiskami _ - zauważył Flis.

Politolog zauważył też, że gdyby Zdrojewski startował w wyścigu o fotel szefa partii, to nie doszłoby do zmiany pokoleniowej w Platformie, o której mówił Tusk - uzasadniając rezygnację z ubiegania się o fotel szefa PO._ - Nie widać specjalnego powodu, dla którego Tusk miałby ustępować na rzecz kogoś, kto jest jego rówieśnikiem. Ale - z drugiej strony - w młodym pokoleniu PO nie widzę nikogo, kto miałby predyspozycje do bycia jej szefem _ - podkreślił Flis.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/138/m97418.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/piechocinski;pozbywa;sie;ludzi;pawlaka,10,0,1230346.html) *Piechociński pozbywa się ludzi Pawlaka * Nowy szef PSL zwrócił się o odwołanie Ewy Kierzkowskiej ze stanowiska sekretarza stanu w kancelarii premiera. Jak twierdzi - to nie jest zemsta. Jak dodał, również kandydatury Hanny Gronkiewicz-Waltz czy Ewy Kopacz trudno uznać za nową jakość czy nową erę w PO. - _ Ja tu widzę same minusy, nie widzę żadnych pozytywów dla PO. To bardzo mało prawdopodobne _ - ocenił.

Zdaniem Flisa, istnieje też możliwość, że Tusk pozostaje premierem, a kierownictwo partii przekaże komuś, kogo przez kolejne lata będzie wychowywał na następcę i namaszczał do takiej roli.

Politolog podkreślił też, że wybory o fotel szefa PO mogą rozbić ugrupowanie _ na strzępy _ - jeśli nie będzie silnego elementu jednoczącego partii, wspólnej tożsamości ideowej. _ - Wybory mogą doprowadzić do napięć, czy nawet rozłamów. Wszystko zależy od kandydatów - jeśli będzie dwóch kandydatów, którzy będą nie do przyjęcia dla drugiej frakcji, to będzie to poważne źródło napięć _ - przekonuje.

Również prof. Kazimierz Kik uważa, że ewentualna wygrana w wyborach na szefa partii liderów dwóch frakcji w PO - Gowina lub Schetyny - będzie oznaczała rozłam partii. Jego zdaniem nie ma w tej chwili możliwości zastąpienia Tuska politykiem Platformy, który utrzymałby notowania dla partii i zjednoczył PO pod nowym przywództwem.

_ - Tak jak Jarosław Kaczyński jest niezastąpiony dla PiS - bez szkody dla tej partii - tak Tusk jest niezastąpiony dla PO. Cała dotychczasowa polityka Tuska polegała na eliminowaniu czy marginalizowaniu partnerów w PO. Nie ma w polskich partiach politycznych dalekosiężnej polityki przygotowania następców, PO jest partią wykonawców, w której nie ma alternatywy dla Tuska _ - uważa Kik.

Jak zauważył, Schetyna jest politykiem zmarginalizowanym w PO, który nie byłby w stanie skupić wokół siebie wyborców, nie byłby też w stanie _ spacyfikować _ Gowina. Z kolei Gowin - jego zdaniem - jest pozostałością po PO-PiS, a takie rozwiązanie nie ma już poparcia w społeczeństwie.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/125/m257917.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/gornicy;straca;przywileje;ujawniaja;szczegoly,1,0,1230337.html) *Górnicy stracą przywileje. Ujawniają szczegóły * Wicepremier Janusz Piechociński zapowiada, że spotka się w tej sprawie ze związkowcami. Kolejni kandydaci - w jego ocenie - również nie dają Platformie gwarancji utrzymania poparcia społecznego. _ - Hannę Gronkiewicz Waltz obciąża prezydentura Warszawy, Sikorskiego - to, że jest outsiderem w Platformie, Krzysztof Kwiatkowski - nie ma poparcia w partii, to nie jest ta skala, Sławomir Nowak skompromitował się ministerialnymi funkcjami _ - wyliczał.

Materska-Sosnowska powiedziała, że obecnie nie widzi żadnych wskazań ze strony premiera, kogo widziałby jako swojego następcę. _ - Tusk jak na razie nikogo nie wprowadza na salony polityczne, albo jest to robione tak subtelnie, że opinia publiczna o tym się nie dowiaduje _ - zaznaczyła politolog.

Jej zdaniem z młodych polityków Platformy i jednocześnie bliskich premierowi są tylko dwie kandydatury, które mają szanse na namaszczenie Tuska - minister transportu Sławomir Nowak i b. minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. _ - Pojawia się jednak pytanie, czy oni mają wystarczające zdolności przywódcze _ - zauważyła Materska-Sosnowska.

Jak dodała, Schetyna, Gowin, Kopacz czy Gronkiewicz-Waltz nie są politykami młodego pokolenia i raczej ciężko sobie wyobrazić, żeby zostali wskazani przez Tuska na jego następcę. _ - Schetyna okazał się sprawnym graczem, który umiał krótko trzymać partię, ale sposób, w jaki Tusk odsunął go od władzy pokazuje, że nie jest to osoba, którą wskaże jako swojego następcę, to nierealny scenariusz. Z kolei Gowin to polityk, który gra solo, a nie zespołowo _ - oceniła. Materska-Sosnowska przyznała też, że jest możliwość, że PO rozpadnie się pod wpływem zwycięstwa w wyborach na szefa partii przez kandydata nie akceptowanego przez jakąś frakcję.

Czytaj więcej w Money.pl
Kaczyński pisze książkę, Tusk już czeka Prezes PiS - jak twierdzą posłowie z jego ugrupowania - zawrze w niej pomysł na rządzenie oraz interpretację najważniejszych wydarzeń ostatnich lat.
Fiasko szczytu UE. "Na portfelu się rodzina kończy" Eksperci komentują jak negocjacje w sprawie budżetu UE odbiją się na polskiej gospodarce.
Polityk PiS: Niemcy chcą cięć dla wszystkich _ Kluczem w negocjacjach nie jest postawa Brytyjczyków, tylko postawa pani Angeli Merkel _.
Tagi: Jarosław Kaczyński, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz