Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wybory w Grecji. Wyborcy chcą zostać w euro

0
Podziel się:

Naród grecki zdecydował, że jego przyszłość leży w strefie euro -
twierdzi Joseph Daul, szef Europejskiej Partii Ludowej.

Wybory w Grecji. Wyborcy chcą zostać w euro
(PAP/EPA)

Naród grecki zdecydował, że jego przyszłość leży w strefie euro - skomentował greckie wybory parlamentarne Joseph Daul, szef Europejskiej Partii Ludowej (EPP), największej w Parlamencie Europejskim. Nazwał on wynik głosowania _ mądrą decyzją _.

Daul dodał, że EPP _ w pełni popiera (szefa greckiej partii Nowa Demokracja) Antonisa Samarasa i jego starania, by stworzyć rząd koalicyjny _ po wyborach. Nowa Demokracja (ND) w PE należy do Europejskiej Partii Ludowej.

Wiceszef EPP Jacek Saryusz-Wolski (PO) oświadczył, że jeśli sondaże powyborcze się sprawdzą, Nowa Demokracja może być zdolna do stworzenia koalicyjnego _ proeuropejskiego rządu _ wraz z socjalistyczną partią PASOK, by _ wspólnie realizować program uzdrowienia greckiej gospodarki _. Byłby do _ najlepszy z możliwych scenariuszy _ dla Grecji i UE - dodał Saryusz-Wolski.

Źródła oficjalne i sondaże, cytowane przez agencje zachodnie, wskazują na to, że ND i PASOK zdobyły razem wystarczającą liczbę głosów, by stworzyć koalicję rządową. Według oficjalnej prognozy ministerstwa spraw wewnętrznych Grecji Nowa Demokracja zdobyła w niedzielnych wyborach 29,5 proc. głosów, a radykalnie lewicowa koalicja SYRIZA - 27,1 proc.

UE obawiała się zwycięstwa SYRIZY. Lider koalicji Aleksis Cipras obiecywał bowiem odrzucenie zobowiązań Grecji wobec UE i Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) podjętych przez Ateny w zamian za pomoc w wysokości 240 mld euro. Cipras wprawdzie nie chciał, by kraj wyszedł ze strefy euro (według sondaży nie chce tego trzy czwarte Greków), ale w opiniach mediów i ekspertów politycznych zwycięstwo SYRIZY przybliżyłoby wyjście bądź wykluczenie kraju ze strefy euro.

Po poprzednich wyborach parlamentarnych, które odbyły się w Grecji 6 maja, żadnej partii nie udało się utworzyć rządu. Blisko 70 proc. głosów zdobyły wówczas partie sprzeciwiające się reformom i drastycznym oszczędnościom narzuconym Grecji w zamian za pomoc finansową. Z tego powodu oceniano, że wynik niedzielnych wyborów w Grecji przesądzi o jej pozostaniu w strefie euro.

Było to najbaczniej obserwowane głosowanie w UE, ze względu na powszechne obawy, że ewentualne wyjście Aten z unii walutowej nasili kryzys finansowy w całej Europie i odbije się na powiązanych z UE gospodarkach, jak USA i Chiny.

Czytaj więcej o wyborach w Grecji
Euroentuzjaści wygrywają o włos. Grecja zostaje w Unii? Kompletne zaskoczenie na greckiej scenie politycznej. Dotychczasowy, pewny koalicjant Nowej Demokracji, waha się, czy wejść do rządu. Znów będziemy mieli chaos?
"Dopuszczam możliwość rozpadu Unii". Prof. Kostas Kostis w Money.pl - Jeśli UE przetrwa, w najbliższych 3 latach czekają nas kolejne duże zmiany - przewiduje znany historyk ekonomii z Uniwersytetu Ateńskiego.
Grecy już głosują. Na piratów, ekologów i tych, co nie chcą płacić Niedzielne przedpołudnie w jednej z największych komisji wyborczych w Atenach. Aż 19 partii stara się o głosy wyborców.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)