Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Wyciek z ratusza. Dane tysięcy warszawiaków pobrane nielegalnie

Wyciek z ratusza. Dane tysięcy warszawiaków pobrane nielegalnie

Fot. STEFAN MASZEWSKI/REPORTER/EAST NEWS

Dziesiątki tysięcy danych o nieruchomościach, głównie na Mokotowie, pobrał nielegalnie aplikant radcowski podczas praktyki w stołecznym urzędzie - informuje piątkowa "Rzeczpospolita".

Dane o właścicielach, wpisy z ksiąg, wyrysy działek - w niespełna trzy miesiące aplikant radcowski na praktykach zawodowych w stołecznym ratuszu wyciągnął dane ponad 47 tys. nieruchomości w Warszawie - pisze gazeta.

Według informacji "Rzeczpospolitej", motywy wciąż nie są znane, a śledztwo w tej sprawie prowadzi dział ds. cyberprzestępczości Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Jeśli dane z bazy trafią w niepowołane ręce, to stwarza pole do nadużyć, np. ktoś może się podszyć pod właściciela i np. sprzedać cudzą działkę czy wziąć pożyczkę pod hipotekę - czytamy.

Na trop nielegalnej działalności praktykanta wpadł nie urząd, lecz stołeczna policja. Były student wydziału prawa i administracji Zdzisław B. nie przyznał się jednak do zarzutu. Jak podaje gazeta, mężczyzna twierdzi, że ze zbioru korzystał zgodnie z upoważnieniem.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
dsg
2017-04-22 02:00
Valtz pod sad
Głos
2017-04-21 11:52
Co za bzdury wypisujecie !
Rejestr Ksiąg Wieczystych jest ogólnodostępny dla każdego a przeglądu można dokonać choćby w każdym sądzie w którym znajduje się wydział ds. KW
Nawet na ślepo można wpisywać początkowe cyfry i znaki a komputer podpowiada resztę i tak można dowolnie weryfikować na ślepo każdą księgę wieczystą z jej danymi.
System ten jest również dostępny do 2013 roku w internecie.
Daf
2017-04-21 11:08
Amatorszczyzna, nic dziwnego bufetowa.
Pokaż wszystkie komentarze (48)