Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wyciek danych z systemu PESEL. GIODO skontroluje kancelarie komornicze

17
Podziel się:

GIODO poinformował, że w kancelariach komorniczych, które skierowały najwięcej zapytań do rejestru PESEL, zaplanowano przeprowadzenie kontroli zgodności przetwarzania przez te podmioty danych z przepisami o ochronie danych osobowych.

Wyciek danych z systemu PESEL. GIODO skontroluje kancelarie komornicze
(STANISLAW KOWALCZUK/EAST NEWS)

W październiku GIODO przeprowadzi kontrole w wybranych kancelariach komorniczych dotyczące kwestii pobierania i zabezpieczenia danych z rejestru PESEL - poinformował w środę zespół prasowy Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Kontrole takie - ze względu na "ogromne społeczne zainteresowanie" - były zapowiadane już w początkach września. "GIODO podejmuje wszelkie możliwe działania, by wyjaśnić zaistniałą sytuację i mieć przekonanie, że dane osobowe Polaków są właściwie chronione" - informowało wtedy Biuro GIODO.

Informację o planowanych kontrolach Generalny Inspektor przekazał również Rzecznikowi Praw Obywatelskich Adamowi Bodnarowi. "GIODO poinformował, że w kancelariach komorniczych, które skierowały najwięcej zapytań do rejestru PESEL, zaplanowano przeprowadzenie kontroli zgodności przetwarzania przez te podmioty danych z przepisami o ochronie danych osobowych" - przekazało Biuro RPO na swej stronie internetowej. Jak dodano o wynikach kontroli RPO ma zostać poinformowany po ich zakończeniu.

W sierpniu Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie podejrzenia nieuprawnionego wykorzystania danych z systemu PESEL przez pięć kancelarii komorniczych, m.in. z Warszawy i Łodzi. O podejrzeniu przestępstwa zawiadomiło Ministerstwo Cyfryzacji.

MC w zawiadomieniu wskazywało, że konkretni komornicy pobierali miesięcznie od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy rekordów z bazy PESEL. - Wystąpienie do prokuratury było jedyną możliwą reakcją na nietypowe działania części komorników w bazie PESEL - mówiła we wrześniu w Sejmie minister cyfryzacji Anna Streżyńska. Dodawała, że pokazuje to przełamanie słabości państwa w cyberbezpieczeństwie.

Na początku września RPO zwrócił się do MC, MSWiA, Krajowej Rady Komorniczej oraz GIODO o "przedstawienie informacji, na jakim etapie znajduje się wyjaśnianie sprawy oraz co udało się do tej pory ustalić".

- Dotychczas nie stwierdzono, by doszło do niewłaściwego wykorzystania danych z systemu PESEL, nie ma powodów do niepokoju - mówił w końcu sierpnia rzecznik resortu sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Wówczas także prokuratura informowała, że nie ujawniono przypadku udostępnienia danych osobowych z rejestru PESEL osobom nieuprawnionym.

- Śledztwo pozostaje w toku, trwa analiza zabezpieczonych danych i materiałów, jest ich sporo - powiedział w środę rzecznik prasowy warszawskiej prokuratury okręgowej prok. Michał Dziekański.

Prezes Krajowej Rady Komorniczej Rafał Fronczek mówił PAP wcześniej, że "na razie w tej sprawie nic nie wskazuje na wyciek danych lub ich kradzież". Przypominał, że dopiero w listopadzie 2015 r. weszły w życie przepisy wyrównujące wpływ spraw do komorników. Wcześniej bowiem następowała znaczna koncentracja dużej części spraw egzekucyjnych w 10 proc. kancelarii komorniczych. Po zmianie prawa komornik wybrany przez wierzyciela m.in. musi - od 1 stycznia 2016 r. - odmówić prowadzenia sprawy, gdy wpływ wszystkich spraw do jego kancelarii w danym roku przekroczy 10 tysięcy.

Tymczasem - jak zaznaczał Fronczek - postępowanie dotyczy czasu od marca 2015 r. - Największa kancelaria objęta sprawą miała roczny wpływ około 1 mln spraw, zaś pozostałe kilkaset tysięcy. Wystąpienie o zapytanie w każdej sprawie, czyli z około milionem zapytań nie jest niczym nadzwyczajnym - oceniał.

- Nie ma ryzyka, że dane, które kancelarie komornicze pobierały z bazy PESEL, trafiły do osób, które mogłyby nimi dysponować ze szkodą dla dłużników - zapewniali komornicy przed trzema tygodniami.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(17)
FGHMFUYL
6 lat temu
PRECZ Z MAFIO PI,
franek
7 lat temu
Czy tym samym skoncza sie nte bandyckie dzialania tych komornikow ? W jeleniej Gorze komornik jhest mi juz winien od lat ponad osiemset zl. To jest jednak Jelenia Gora.Turaj te zarzadzenia docieraja z kilkuletnim opoznieniem...
Zatriskany
7 lat temu
Komornicy to zalegalizowani złodzieje niektórzy za wysłanie 5 listów i zabezpieczenie hipoteki biorą 50.000pln kosztów komorniczych bo bardzo sie napracowali już ńie mówiąc o innych korzyściach jak zamieszczanie ogłoszeń o przetargach ciekawych przedmiotów w miejscach najmniej widocznych miejscach komornik powinien być na pensji .....my jesteśmy zbyt pazerni
gasz
7 lat temu
milion spraw? czyli załatwiali 50 tys spraw dziennie? to ilu tam ludzi pracuje?szok
gonia
7 lat temu
Komornicy to urzędnicy państwowi. Powinni pracować przy sądach i pobierać pensje, a nie być "przedsiębiorcami" nastawionymi na zyski ! Jaki inny przedsiębiorca ma za sobą taki aparat nacisku ? Pis chce tą chorą sytuację zmienić, ale cóż Kod maszeruje.....